ZARZĄDZENIE Nr 102
Burmistrza Miasta i Gminy Września
z dnia 20 maja 2009 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie instrukcji ewidencji i poboru podatków w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 z późn.zm.), art. 44 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn.zm.) zarządza się co następuje:
§ 1. W zarządzenia nr 97 Burmistrza Miasta i Gminy we Wrześni z dnia 11 maja 2009r. w sprawie instrukcji ewidencji i poboru podatków w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni, wprowadza się następujące zmiany:
W załączniku „Instrukcja w sprawie ewidencji i poboru podatków w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni” po rozdziale X – Postępowanie w przypadku wydania decyzji na podstawie art. 67a ustawy – Ordynacja podatkowa, dodaje się rozdział XI – Plan kont rachunkowości podatkowej w brzmieniu:
„Rozdział XI
Plan kont rachunkowości podatkowej
§ 13.
Ewidencję rozliczeń z tytułu podatków i opłat prowadzi się na:
-
kontach bilansowych:
a/ kontach syntetycznych księgi głównej,
b/ kontach analitycznych i kontach szczegółowych ksiąg pomocniczych,
-
kontach pozabilansowych, służących do rozrachunków z osobami trzecimi, okreslonymi w art. 107 – 117a Ordynacji podatkowej oraz z inkasentami w zakresie pobieranych przez nich wpłat z tytułu podatków podlegających przypisaniu na kontach podatników:
a/ syntetycznych,
b/ analitycznych,
c/ szczegółowych.
Konta księgi głównej dotyczące podatków i opłat obejmują:
Konto 011 - „Środki trwałe” służy do ewidencji zwiększenia wartości środków trwałych z tytułu zapłaty podatku dokonanej w formie niepieniężnej.
Na stronie Wn konta księguje się zapłatę podatku dokonaną przez przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz jednostki, o którym mowa w art. 66 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej – w korespondencji ze stroną Ma konta 221 – Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Konto zamyka się saldem Wn oznaczającym zwiększenie wartości środków trwałych z tytułu zapłaty podatku.
Konto 020 - „Wartości niematerialne i prawne” służy do ewidencji zwiększenia wartości niematerialnych i prawnych z tytułu zapłaty podatku dokonanej w formie niepieniężnej.
Na stronie Wn konta księguje się zapłatę podatku dokonaną przez przeniesienie własności praw majątkowych na rzecz jednostki, o którym mowa w art. 66 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej – w korespondencji ze stroną Ma konta 221 – Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Konto zamyka się saldem Wn oznaczającym zwiększenie wartości niematerialnych i prawnych z tytułu zapłaty podatku.
Konto 101 - „Kasa” służy do ewidencji gotówki, którą podatnicy regulują swoje zobowiązania w kasie urzędu oraz gotówki wpłaconej przez inkasentów do kasy urzędu.
Na stronie Wn konta księguje się:
-
wpływ gotówki z tytułu podatków i opłat – w korespondencji ze stroną Ma konta 140 – Krótkoterminowe papiery wartościowe i środki pieniężne w drodze,
-
wpływ gotówki z banku do kasy z przeznaczeniem na zwrot nadpłat – w korespondencji ze stroną Ma konta 130 – Rachunek bieżący urzędu,
-
zwroty nadpłat z kasy podatnikom w korespondencji ze stroną Wn konta 221 – Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Na stronie Ma konta księguje się rozchód gotówki:
-
przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy w korespondencji ze stroną Wn konta 140 - Krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne.
Konto 130 - „Rachunek bieżący urzędu” służy do ewidencji gromadzonych przez urząd wpływów budżetowych i zwrotów z tytułu podatków i opłat.
Na stronie Wn konta księguje się:
-
wszelkie wpływy z tytułu podatków i opłat, wpłacone na rachunek bankowy – w korespondencji ze stroną Ma konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych,
-
wpłaty środków pieniężnych w drodze – w korespondencji ze stroną Ma konta 140 - Krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne,
-
zwroty nadpłat za pośrednictwem banku – w korespondencji ze stroną Ma konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Na stronie Ma konta księguje się rozchody środków pieniężnych zgromadzonych na koncie:
-
pobrane z banku do kasy środki pieniężne przeznaczone na zwrot nadpłat podatnikom – w korespondencji ze stroną Wn konta 101 – Kasa,
-
zwroty podatnikom za pośrednictwem banku wpłat będących kwotami nienależnymi – w korespondencji ze stroną Wn konta 240 – Pozostałe rozrachunki – kwoty do wyjaśnienia.
Konto 140 - „Krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne”
Na stronie Ma konta księguje się wpływy środków pieniężnych do kasy – strona Wn 101, pod datą odprowadzenia gotówki z kasy do banku po stronie Wn 140 - w korespondencji ze stroną Ma konta 101 – kasa.
Konto 221 - „Należności z tytułu dochodów budżetowych” służy do ewidencji rozrachunków z podatnikami z tytułu należnych i wpłaconych przez nich podatków, które podlegają przypisaniu na ich kontach.
Na stronie Wn konta księguje się :
-
przypisy należności – w korespondencji ze stroną Ma konta 750 – Przychody i koszty finansowe,
-
naliczone odsetki za zwlokę i inne należności uboczne w kwocie wpłaconej – na podstawie dokumentu wpłaty – w korespondencji ze stroną Ma konta 750 - Przychody i koszty finansowe,
-
zwroty nadpłat – w korespondencji z kontem 130, jeżeli zwrot nastepuje na rachunek podatnika lub z kontem 101 – jeżeli zwrot nastepuje z kasy urzędu.
Na stronie Ma konta księguje się:
-
odpisy należności w korespondencji ze stroną Wn konta 750 - Przychody i koszty finansowe,
-
wpłaty dokonane przelewem albo za pośrednictwem poczty – w korespondencji ze stroną Wn konta 130 – Rachunek bieżący urzędu,
-
zaplatę dokonaną przez przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz jednostki – w korespondencji ze stroną Wn konta 011 – Środki trwałe,
-
zapłatę dokonaną za pośrednictwem banku, który obciążył rachunek bieżący urzędu – w korespondencji ze stroną Wn konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych,
-
należności podatkowe zabezpieczone hipoteką w korespondencji ze stroną Wn konta 226 – Długoterminowe należności budżetowe.
Konto może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza przypisane, a nie zrealizowane podatki i opłaty. Saldo ma oznacza wpłacone, a nie przypisane podatki i opłaty – to jest nadpłaty.
Konto 226 - „Długoterminowe należności budżetowe” służy do ewidencji należności podatkowych, które zostały zabezpieczone hipoteką.
Na stronie Wn konta ksieguje się należności w wysokości zabezpieczonej hipoteką w korespondencji ze stroną Ma konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Konto zamyka się saldem Wn oznaczającym wysokość należności zabezpieczonych hipoteką.
Konto 290 - „Odpisy aktualizujące należności” służy do ewidencji odpisów aktualizujących należności wątpliwe i odsetek od należności przypisanych, a nie wpłaconych.
Saldo konta oznacza wartość odpisów aktualizujących należności oraz wartość należnych, a jeszcze niezapłaconych przez kontrahentów jednostki.
Odsetki od nieterminowych platności, tzn. wymagalnych należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się na koncie 750 odpowiednio na Wn i na Ma w momencie ich zapłaty lub wysokości odsetek należnych na koniec kwartału. W korespondencji z właściwym kontem zespołu 2.
Jeżeli do dnia bilansowego naliczone odsetki nie zostały zapłacone to wysokości niezapłaconych odsetek aktualizuje się odpis aktualizujący Wn 750, Ma 290.
Konto 310 - „Materiały” służy do ewidencji zwiększenia wartości materiałów z tytułu zapłaty podatku dokonanej w formie niepieniężnej.
Na stronie Wn konta księguje się zapłatę podatku dokonaną przez przeniesienie własności rzeczy, nie będących środkami trwałymi na rzecz jednostki, o których mowa w art. 66 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej – w korespondencji ze stroną Ma konta 221 – Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Konto zamyka się saldem Wn oznaczającym zwiększenie wartości materiałów z tytułu zapłaty podatku.
Konto 750 - „ Przychody i koszty finansowe” służy do ewidencji przychodów budżetowych z tytułu podatków i opłat.
Na stronie Wn konta księguje się:
-
odpisy z tytułu podatków i opłat – w korespondencji ze stroną Ma konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Na stronie Ma konta księguje się:
-
przypisy z tytułu podatków i opłat – w korespondencji ze stroną Wn konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych,
-
odsetki za zwłokę i inne należności uboczne w kwocie wpłaconej – na podstawie dokumentu wpłaty – w korespondencji ze stroną Wn konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Konto zamyka się saldem Ma, które oznacza należny przychód z tytułu przypisanych podatków i opłat.
Konta pozabilansowe:
Konto 990 – Rozrachunki z osobami trzecimi z tytułu ich odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe podatnika służy do ewidencji kwot należnych od osób trzecich i realizacji tych zobowiązań.
Księgowań dokonuje się nie stosując zasady dwustronnego zapisu.
Konto 991 – Rozrachunki z inkasentami z tytułu pobieranych przez nich podatków podlegających przypisaniu na kontach podatników ewidencjonuje się kwoty należne do pobrania i pobrane przez inkasentów.
Na stronie Wn konta księguje się:
-
przypisy w wysokości należności do pobrania,
-
odsetki za zwlokę i inne należności uboczne w kwocie wpłaconej.
Na stronie Ma konta księguje się:
-
wpłaty kwot pobranych, dokonane na rachunek bieżący urzędu,
-
wpłaty kwot pobranych, dokonane do kasy urzędu,
-
odpisy kwot należności przypisanych inkasentowi do pobrania, ale niepobranych.
Na koncie księgowań dokonuje się nie stosując zasady dwustronnego zapisu.”
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
BURMISTRZ
/-/ Tomasz Kałużny
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ