Uchwała nr XV/191/2012
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 17 września 2012r.
w sprawie: szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Września lub jej jednostkom podległym.
Na podstawie art. 59 ust. 1,2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240 z 2009r.) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:
§1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny – zwanych dalej „należnościami”, przypadających Gminie Września lub jej jednostkom podległym, zwanym dalej „Wierzycielem” od osób fizycznych, osób prawnych, oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „Dłużnikami”.
§2. Pod pojęciem należności rozumie się należność główną, odsetki i inne należności uboczne (koszty dochodzenia i inne).
§3. Do umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności uprawniony jest Burmistrz Miasta i Gminy Września lub upoważnieni Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Września.
§4. Należność może zostać umorzona w całości lub części, jeżeli:
-
jej wysokość nie przekracza 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę,
-
jest przedawniona,
-
nie można ustalić dłużnika, jego miejsca zamieszkania, pobytu lub siedziby,
-
wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.
§5. Umorzenie w całości lub części należności w przypadkach, o których mowa w §4 pkt. 1-3 następuje na podstawie jednostronnego oświadczenia woli w formie pisemnej. W przypadkach, o których mowa w §4 pkt 4 - stosownie do zapisów art. 58 ust. 3 ustawy o finansach publicznych.
§6. W przypadkach, o których mowa w art. 56 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o finansach publicznych, należności mogą być umarzane na wniosek pisemny dłużnika w drodze umowy cywilno-prawnej.
§7. Umorzenie należności, za którą ponosi odpowiedzialność więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie wymienione w §4 zachodzą wobec wszystkich dłużników.
§8. Wniosek o umorzenie, odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie na raty należności powinien być należycie umotywowany i udokumentowany. Burmistrz Miasta i Gminy Września może żądać uzupełnienia dokumentów i dowodów, jeżeli jest to konieczne do rozpatrzenia wniosku. Nie uzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
§9. 1. Na wniosek dłużnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, mogą zostać odroczone terminy spłaty całości lub części należności, albo płatność całości lub części należności może zostać rozłożona na raty.
2. Rozłożenie płatności należności na raty oraz odroczenie terminu płatności należności następuje w drodze umowy cywilno-prawnej.
3. Warunkiem obowiązywania umowy ratalnej jest terminowe regulowanie wobec Gminy wynikających z zawartej umowy rat, jak również bieżących należności wynikających z tego samego tytułu.
4. W przypadku niedotrzymania odroczonego terminu spłaty lub terminu zapłaty raty lub bieżących należności, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami.
5. Należności mogą był rozłożone maksymalnie na 36 rat miesięcznych.
6. Odroczenie terminu spłaty całości lub części należności może nastąpić na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
§10. Odmowa udzielenia którejkolwiek z ulg, o których mowa wyżej następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli.
§11. Burmistrz Miasta i Gminy Września nie jest związany treścią wniosku i może zaproponować inną ulgę chyba, że sprzeciwi się temu Dłużnik.
§12. 1. W przypadku Przedsiębiorcy możliwe jest udzielanie ulg, o których mowa w niniejszej uchwale, które nie stanowią pomocy publicznej lub stanowią pomoc de minimis, udzielaną zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Wspólnoty Europejskiej Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 379 z 28.12.2006r.).
2. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie ulgi zobowiązany jest do przedłożenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Września dokumentów, o których mowa w art. 37 ust. 1, 2 i 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 59, poz. 404 z 2007r. -z ze zm.) albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
3. Przedsiębiorca przed udzieleniem pomocy de minimis, zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, iż nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej tj. nie spełnia kryteriów określonych w pkt 9-11 wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C 244 z 1.10.2004r.).
§13. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§14. Traci moc Uchwała nr XX/406/2010 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 29 marca 2010r. w sprawie: ustalenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w postaci umarzania, odraczania terminu płatności i rozkładania na raty wierzytelności Gminy Września oraz jednostek organizacyjnych Gminy Września z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, a także organów do tego uprawnionych.
§15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wrześni
/-/Bożena Nowacka
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ