Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych
-
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może udzielać następujących ulg w spłacie zobowiązań podatkowych:
-
odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty
-
odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę
-
umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną
-
Prawidłowo wypełniony wniosek powinien zawierać:
-
imię i nazwisko bądź nazwę wnioskodawcy,
-
adres, ewentualnie numer telefonu kontaktowego,
-
numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer PESEL,
-
treść żądania wraz ze szczegółowym określeniem rodzaju i wysokości podatku lub zaległości podatkowej oraz jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy,
-
uzasadnienie wniesionego żądania wraz z ewentualnymi dołączonymi dokumentami potwierdzającymi powoływane we wniosku fakty,
-
podpis składającego pismo,
-
w przypadku występowania o odroczenie terminu płatności zobowiązania podatkowego podatnik winien wskazać termin (datę) do jakiego chce by zobowiązanie zostało odroczone,
-
w przypadku występowania o rozłożenia na raty płatności zobowiązania podatkowego pożądane jest by podatnik wskazał (zaproponował sam oceniając swe realne możliwości finansowe) ilość rat, ich wysokość i terminy płatności.
-
w przypadku ubiegania się o ulgę uznaniową przez osobę prawną bądź inną jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej do wniosku powinny być dołączone dokumenty finansowe obrazujące aktualną kondycję ekonomiczną podmiotu (przykładowo bilans, rachunek zysków i strat, roczne zeznanie o wysokości dochodów – PIT, itp.).
-
w przypadku ubiegania się o ulgę uznaniową przez osobę fizyczną do wniosku powinny być dołączone dokumenty finansowe obrazujące aktualną sytuację finansową i rodzinną podatnika a także wszystkich osób, które z nim prowadzą wspólne gospodarstwo domowe (np. zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych zarobków, odcinki od emerytury, renty, zaświadczenia o niezdolności do pracy, zaświadczenia o posiadanym statusie osoby bezrobotnej). Osoby fizyczne powinny także określić rodzaj strukturę i wysokość ponoszonych wydatków.
-
W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą, organ podatkowy na wniosek podatnika może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych po uprzednim przedstawieniu przez niego wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie; informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
Do czasu przekazania przez podmiot ubiegający się o pomoc zaświadczeń, oświadczeń lub informacji, o których mowa w ust. 1, 2 i 5, pomoc nie może być udzielona temu podmiotowi.
-
ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.),
-
ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. - o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Tekst jednolity z 2007 r., Dz. U. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.).
Podstawa prawna:
Osoby odpowiedzialne:
-
Paulina Bartkowiak – Specjalista
-
Tel. 61 640 40 06, adres e-mail: paulina.bartkowiak@wrzesnia.pl
-
Julita Zdziennicka – Specjalista
-
Tel. 61 640 40 07, adres e-mail: julita.zdziennicka@wrzesnia.pl
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ