UCHWAŁA NR LI/344/2002
z dnia 28.02.2002r.
w sprawie: rozpatrzenia zarzutu oraz protestu wniesionego do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkalno-usługowej
w rejonie ulic Wrzosowej i Kościelnej we Wrześni
Na podstawie art. 24 ust. 3 oraz art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r.
o zagospodarowaniu przestrzennym /t.j. Dz. U. z 1999r. Nr 15, poz. 139 ze zm./ Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:
§ 1
Odrzuca się zarzut oraz protest wniesiony do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkalno-usługowej w rejonie ulic Wrzosowej
i Kościelnej we Wrześni, dotyczący:
1. Naruszenia interesu prawnego.
2. Nie przedłużenia przy wyłożeniu projektu planu jego części opisowej.
3. Nie uwzględnienia warunków geologicznych w miejscu lokalizacji projektowanej zabudowy.
4. Zanegowanie przyjętego w planie typu zabudowy szeregowej ze względu na warunki geologiczne, tryb realizacji zabudowy i wymagany dostęp do istniejących budynków.
5. Zanegowanie przyjętej w planie linii zabudowy.
6. Nie godzenie się na ograniczenie zabudowy gospodarczej,
który złożyły:
- Jolanta Ziętkiewicz
Rynek 8
62-300 Września
- Łucja Tomczak
Ul. Grunwaldzka 32
62-300 Września
§ 2
Uzasadnienie faktyczne i prawne dotyczące odrzucenia zarzutu zawiera uzasadnienie
do uchwały stanowiące integralną jej część.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Września.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
we Wrześni
Zenon Cichy
/-/
Uzasadnienie
Rada Miejska we Wrześni ustaliła następujący stan faktyczny:
Sporządzony został projekt planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkalno-usługowej w rejonie ulic Wrzosowej i Kościelnej we Wrześni. W okresie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu zarzut jako współwłaściciele nieruchomości położonej we Wrześni przy ul. Rynek 8 oraz protest jako obywatele
i mieszkańcy Wrześni złożyły osoby wymienione w § 1 uchwały. Wnoszący zarzut podnoszą, że ustalenia przyjęte w projekcie planu wymienione w § 1 pkt. 1 – 5 są nie do przyjęcia ze względu na techniczne uwarunkowania budowlane jak i urbanistyczne.
Rada Miejska we Wrześni zważyła, co następuje:
1. Wnoszący zarzut twierdzą, że ustalenia projektu planu naruszają ich interes prawny. Nie precyzują natomiast, na czym polega naruszenie tego interesu przez projekt planu.
2. Projekt planu wraz z prognozą, o której mowa w art. 10 ust. 2 ustawy
o zagospodarowaniu przestrzennym, wyłożono do publicznego wglądu w zakresie wyznaczonym przez ustawę.
3. Warunki gruntowe są analogiczne na całym terenie objętym projektowaną zabudową. Projekt planu wprowadza obowiązek wykonania opinii o warunkach gruntowo-wodnych dla nowoprojektowanych obiektów. Współczesne rozwiązania techniczne umożliwiają zaprojektowanie obiektów na każdym rodzaju gruntów niezależnie
od kolejności realizacji zabudowy.
4. Projekt planu ustala lokalizację nowej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej. Forma zabudowy dostosowana jest
do istniejącej szerokości poszczególnych nieruchomości. Wprowadzenie wyłącznie zabudowy bliźniaczej pozbawiłoby wielu właścicieli działek możliwości zabudowy. Swobodny dojazd na zaplecza projektowanych obiektów umożliwiają – przewidziane projektem planu – bramy przejazdowe wykonane tylko zgodnie z wolą i życzeniem inwestorów realizowanych obiektów.
5. Przyjęta w projekcie planu linia zabudowy dostosowana jest do istniejącego układu przestrzennego i projektowanego układu komunikacyjnego. Zbyt duże oddalenie projektowanych obiektów od ul. Wrzosowej utrudniłoby dostęp do funkcji handlowo-usługowych, przewidzianych w parterach projektowanej zabudowy i jednocześnie nadmiernie rozbudowałoby frontowe ogródki zmniejszając tym samym rekreacyjno-wypoczynkową część ogrodów na tyłach posesji.
7. Projekt planu przewiduje stworzenie nowej pierzei od strony ul. Wrzosowej porządkującej przestrzeń i umożliwiającej stworzenie bulwaru nad rzeką Wrześnicą. Ograniczenie wolnostojącej zabudowy gospodarczej i garażowej na frontach działek podyktowane jest dbałością o ład przestrzenny i podnosi atrakcyjność8. projektowanego obszaru. Jednocześnie projekt planu umożliwia zaprojektowanie garaży w byłych budynkach oraz na zapleczach projektowanych obiektów.
Mając na względzie powyższe wyjaśnienia Rada Miejska we Wrześni uznaje, że żądanie wnoszących zarzut i protest nie mogą być uwzględnione.
Podjęcie uchwały jest zatem uzasadnione.
Projektodawca:
Zarząd Miasta i Gminy Września
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ