BIP Września

Technologia google logo wewnętrzna
Strona Główna . . Baza dokumentów . Rejestr zmian . Dostęp do informacji . Statystyki . Kontakt . . . .
Statystyki   »
stronę odwiedziło osób:
17390474
ostatnia aktualizacja BIP'u:
30-11-2022
Portal - Akty prawne i protokoły
Uchwała Nr V/45/03

Uchwała Nr V/45/03

Rady Miejskiej we Wrześni

z dnia 20 stycznia 2003 r.

w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2003.

Na podstawie art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu                    w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 i Nr 167, poz. 1372) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003 w brzmieniu załączników 1 i  2 do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.

§ 3

Uchwałę podaje się do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w „Wieściach z Ratusza” oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Września.

§ 4

Uchwała obowiązuje na rok 2003.

Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni

Maciej Baranowski

/-/

UZASADNIENIE:

Przepis art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości             i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  (Dz.U. Nr 35, poz. 230 ze zmianami) nakłada na samorządy obowiązek realizacji zadań własnych gminy wynikających z art. 41 ust. 1, która prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalanego corocznie przez radę gminy.

Projektodawca:

Burmistrz Miasta i Gminy Września

Tomasz Kałużny

/-/


Załącznik Nr 1 do Uchwały nr V/45/03

Rady Miejskiej we Wrześni

z dnia 20 stycznia 2003 r.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2003

Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości                   i przeciwdziałaniu alkoholizmowi organy samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych, zakładów pracy, kościoła katolickiego i innych kościołów i związków wyznaniowych.

Działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych realizowane są w gminie w oparciu o zadania określone w art. 41 ust. 1 ww. ustawy. Realizacja zadań prowadzona jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki                        i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Głównym inicjatorem działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz wykonawcą z zakresu postępowania w sprawie zastosowania leczenia odwykowego wobec osób uzależnionych od alkoholu jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

I. Stan problemów alkoholowych w Gminie Września

           

1.      Diagnoza problemów alkoholowych występujących na terenie miasta i gminy   Września.

Populacja osób w Gminie Września (44 tys. mieszkańców), w których występują różne kategorie problemów alkoholowych – dane szacunkowe wg. wskaźników opracowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

-         liczba uzależnionych od alkoholu (2 – 3%) – 880 osób

-         dorośli żyjący w otoczeniu alkoholika (4%) – 1760 osób

-         dzieci wychowujące się w rodzinie alkoholika (4%) – 1760 osób

-         osoby pijące szkodliwie, nie uzależnione od alkoholu (6%) – 2640 osób

-         dorośli żyjący w otoczeniu pijących szkodliwie, nie uzależnionych od alkoholu (4%) – 1760 osób

-         dzieci żyjące w otoczeniu osób pijących szkodliwie, nie uzależnionych od alkoholu (4%) – 1760 osób

Dane liczbowe wskazują, że co czwarta osoba w Gminie Września ma prawo do korzystania z różnych form pomocy realizowanych ze środków przeznaczonych na profilaktykę alkoholową.

W ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost spożycia alkoholu przez naszą młodzież – opinia potwierdzona przez służby porządkowe, tj. przez Policję i Straż Miejską. Sięganie po alkohol kończy się często upiciem. Obniżył się wiek inicjacji alkoholowej. Wzrasta spożycie alkoholu przez dziewczęta. Coraz więcej młodych ludzi staje się pacjentami ośrodków leczących uzależnienia. Wśród osób uzależnionych od alkoholu w naszej społeczności z roku na rok wzrasta liczba kobiet z problemem alkoholowym. Podstawowymi czynnikami środowiskowymi zwiększającymi ryzyko występowania uzależnienia są między innymi:

-         rodzina niepełna, rozbita, zagrożona rozbiciem,

-         konflikty rodzinne, niezgodność w metodach wychowawczych,

-         brak więzi w rodzinie, rodzina małoletnia,

-         jedyne dziecko w rodzinie z nadopiekuńczym systemem wychowania,

-         oboje rodzice pracujący poza domem, często w delegacji,

-         wysoka rodzinna tolerancja dla palenia tytoniu, picia alkoholu, zażywania leków etc.,

-         środowisko czynnych alkoholików,

-         łatwy dostęp do alkoholu.

Odnosząc powyższe uwarunkowania do sytuacji naszej społeczności, należy zauważyć, że każdy z wymienionych wyżej czynników ma tendencję zwyżkową. Opinie osób, pracujących w sferze pomocy rodzinie są w tej mierze jednoznaczne. Czynniki środowiskowe zwiększają ryzyko narastania problemu alkoholizmu. Są powody, aby przypuszczać, że zjawisko alkoholizmu będzie w naszej społeczności narastało, a wzrost konsumpcji alkoholu wiąże się zawsze z rosnącą ilością towarzyszących mu problemów społecznych.

Do problemów społecznych wynikających z nadużywania alkoholu można zaliczyć bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość, niedostatek. Na dzień 30 listopada       2002 r. Ośrodek Pomocy Społecznej obejmował swoją opieką 114 rodzin z problemem alkoholowym. Uzyskują one pomoc materialną (zasiłki celowe) i rzeczową (dla dzieci obiady w szkołach, wyprawki). Według danych z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni wynika, że od stycznia 2001r. do października 2002 r. zastosowano na terenie Gminy Września 69 procedur interwencji wobec przemocy domowej tzw. niebieskie karty. Zatrzymano 329 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Zanotowano 13 wypadków i 17 kolizji drogowych, w których sprawcy znajdowali się pod wpływem alkoholu. W Policyjnej Izbie Zatrzymań KPP zatrzymano 92 osoby do wytrzeźwienia.

W celu niwelowania problemów społecznych podejmowanych jest w naszym mieście szereg działań przez wiele instytucji, stowarzyszeń, organizacji.

Aby dokładnie poznać sytuacje Gminy Września należy opracować diagnozę lokalnych problemów alkoholowych oraz zjawiska przemocy poprzez zastosowanie narzędzia badawczego jakim jest m.in. ankieta wśród dzieci, młodzieży, dorosłych. Diagnoza ta będzie stanowiła podstawę do realizacji zadań z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych i przemocowych oraz wyznaczania priorytetów na przyszłość.

2.      Główne działania podejmowane w Gminie Września w zakresie profilaktyki                     i rozwiązywania problemów alkoholowych.

a)      Pomoc terapeutyczna i rehabilitacyjna dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin.

Osoby z problemem alkoholowym i ich rodziny mogą uzyskać pomoc terapeutyczną           w Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Wrzesińskim Stowarzyszeniu Abstynentów „JANTAR”, w grupach samopomocowych.  W Ośrodku od poniedziałku do piątku udzielane są konsultacje i porady indywidualne oraz prowadzone terapeutyczne zajęcia grupowe. Od września 2002 r. rozpoczął się cykl warsztatowy dla osób uzależnionych od alkoholu „Zapobieganie nawrotom choroby”. W ramach oferty zainteresowani uczestniczą w wybranym mittingu grup samopomocowych AA lub AL – Anon.

b)      Udzielanie    rodzinom,   w  których    występują  problemy alkoholowe i przemocowe

            pomocy psychospołecznej i prawnej.

W budynku przy ul. Gnieźnieńskiej 23 b działa Punkt Informacyjno – Konsultacyjny Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Osoby dyżurujące w Punkcie oferują pomoc psychologiczną, pedagogiczną, prawną, terapeutyczną polegającą na przeprowadzaniu rozmów motywujących do zmian, pomocy w pisaniu pism procesowych.

Realizowany jest program dla kobiet - ofiar przemocy w rodzinie. Informacje              o możliwości i miejscach uzyskania pomocy osoby mające problem mogą uzyskać codziennie w Biurze Profilaktyki i Interwencji Kryzysowej

c)      Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dla dzieci                   i młodzieży.

Intensywna kampania reklamowa napojów alkoholowych w mediach spowodowała wzrost zainteresowania młodzieży alkoholem. Alkohol (głównie piwo) stał się nieodłącznym atrybutem towarzyszącym młodzieżowym imprezom, stał się sposobem na nudę, radzenie sobie ze stresem na podwyższenie poczucia własnej wartości oraz na akceptację grupy rówieśniczej. Dlatego bardzo ważne jest, by podejmować jak najwięcej działań profilaktyczno – terapeutycznych skierowanych do dzieci                  i młodzieży, mających na celu promowanie trzeźwego stylu życia, nabywanie umiejętności radzenia sobie w  trudnych sytuacjach, odmawiania picia, podwyższenia własnej wartości, wytyczania i osiągania celów, spędzania wolnego czasu na trzeźwo.

Działania te są realizowane w postaci programów profilaktycznych w szkołach,              w świetlicach socjoterapeutycznych, w świetlicach profilaktycznych, na obozach dla dzieci z rodzin alkoholowych, spektaklach teatralnych i imprezach promujących zabawę i spędzanie wolnego czasu na trzeźwo.

W szkołach prowadzone są programy dostosowane do danej grupy wiekowej              np. w szkołach podstawowych program „Program Domowych Detektywów – Jaś         i Małgosia na tropie”. Punktem wyjścia do realizacji programów profilaktycznych są spektakle teatralne „Połączenie nie może być zrealizowane”, „Nie dziękuję, ja się nie truję”, „Trudne powroty” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

d)      Przestrzeganie limitu punktów, zasad sprzedaży napojów alkoholowych, zakazu reklamy i spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni na terenie Gminy Września obowiązuje limit 150 punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych              o zawartości alkoholu powyżej 4,5 % (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (tzw. detal). Na dzień 16.12.2002 r. w ramach wskazanego wyżej limitu wydano zezwoleń na 140 punktów sprzedaży.  Natomiast na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia na miejscu sprzedaży (tzw. gastronomia) obowiązuje limit 100 punktów. Na dzień 16.12.2002 r. wydano w ramach wyżej wymienionego limitu zezwoleń na 96 punktów sprzedaży.

Przeszkolono 93 przedsiębiorców (właścicieli, sprzedawców) prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.

II. Idea Gminnego Programu  Profilaktyki   i   Rozwiązywania   Problemów

     Alkoholowych na rok 2003.

ŻYCIE  OBYWATELI  W  TRZEŹWOŚCI   JEST  NIEZBĘDNYM  WARUNKIEM  MORALNEGO  I  MATERIALNEGO  DOBRA NARODU.

III. Cel główny programu

Ograniczenie spożycia napojów alkoholowych.

IV. Adresaci programu.

Społeczność lokalna w szczególności: dzieci i młodzież – sfera profilaktyki, osoby uzależnione i ich rodziny – sfera terapii


V. Harmonogram działań na rok 2003:

L.p.

Zadanie

Sposób realizacji

Wykonawca

Termin realizacji

Źródła finansowania

1.     

Pomoc terapeutyczna            i rehabilitacyjna dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin

-         konsultacje i porady indywidualne,

-         program wstępny dla uzależnionych,

-         program podstawowy dla uzależnionych,

-         program zaawansowany dla uzależnionych,

-         program podstawowy dla współuzależnionych,

-         program zaawansowany dla współuzależnionych,

-         terapeutyczne zajęcia grupowe,

-         treningi interpersonalne,

-         warsztaty zapobiegające nadmiernemu piciu,

-         warsztaty dla uzależnionych mające na celu zapobieganie nawrotom choroby

-         szkolenia i kursy dla specjalistów pracujących         z uzależnionymi i współuzależnionymi,

-         przeprowadzanie rozmów z osobami uzależnionymi od alkoholu w celu zmotywowania ich do podjęcia leczenia odwykowego,

-         upowszechnianie materiałów o chorobie alkoholowej.

-         Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień

-         Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „JANTAR”

-         Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

cały rok

budżet gminy,

dotacje  z innych źródeł

2.     

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Decyzja użytkownika w zakresie plików Cookie na niniejszej stronie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące plików cookie.Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.