UCHWAŁA NR VI/51/03
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 10 lutego 2003r.
w sprawie: zawiadomienia o zamiarze i przyczynach likwidacji Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bierzglinku.
Na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 1996r. nr 67 poz. 329 ze zmianami) Rada Miejska uchwala, co następuje:
§ 1.
Zawiadamia się rodziców oraz Kuratora Oświaty w Poznaniu o zamiarze likwidacji Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bierzglinku.
§ 2.
Likwidacja nastąpi z dniem 31 sierpnia 2003r. po uzyskaniu zgody Kuratora Oświaty, w drodze odrębnej uchwały.
§ 3.
W przypadku likwidacji, uczniom zlikwidowanej szkoły zapewnia się możliwość kontynuowania nauki w Samorządowej Szkole Podstawowej w Kaczanowie lub w innych sąsiednich szkołach na indywidualne wnioski za zgodą dyrektorów tych szkół.
§ 4.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§ 5.
Uchwałę doręcza się Kuratorowi Oświaty w Poznaniu oraz Radzie Rodziców Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bierzglinku.
§ 6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
U z a s a d n i e n i e
Zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości uczęszczania do innej placówki. Organ prowadzący zobowiązany jest najpóźniej do 28 lutego br. podjąć uchwałę o zamiarze likwidacji placówki, o czym zawiadamia Kuratora Oświaty i rodziców uczniów placówki. Niniejsze zawiadomienie polega na przesłaniu wyżej wymienionej uchwały uprawnionym podmiotom (kurator, rodzice).
Opinia Kuratora jest wiążąca i musi być pozytywna. Uchwała ta stanowi podstawę do konsultacji społecznych, które nie są wiążące. Powyższa uchwała nie przesądza o obowiązku likwidacji szkoły. Stanowi spełnienie obowiązku prawnego przewidzianego w ustawie.
Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji jest konsekwencją Uchwały nr LVII/382/2002 podjętej przez Radę Miejską w dniu 12 lipca 2002 roku dnia 12 lipca 2002 roku w sprawie programu gospodarczego rozwoju Miasta i Gminy Września na lata 2002-2017 pod nazwą „Strategii rozwoju Miasta i Gminy Września”. W strategii w części dotyczącej zadania w ramach programu nowoczesna szkoła: zmiany w systemie szkół podstawowych a przewidujących ich likwidację, organ prowadzący musi przeprowadzić stosowną procedurę przewidzianą w ustawie o systemie oświaty.
Szkoła w Bierzglinku jest szkołą trzyklasową, do której aktualnie uczęszcza 33 uczniów do klas I-III i 16 dzieci do oddziału przedszkolnego. Do obwodu szkoły należy wioska Bierzglinek. Zgodnie z aktualnymi danymi uzyskanymi z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni sytuacja demograficzna, prognozowana do roku 2009, nie wskazuje na wzrost liczby uczniów pozwalający przypuszczać, że w przyszłości przy zachowaniu dotychczasowego obwodu szkoły w Bierzglinku, zwiększy się liczba dzieci uczęszczających do w/w placówki. Uczniom szkoły objętej zamiarem likwidacji zapewnia się naukę w Samorządowej Szkole Podstawowej w Kaczanowie. W Kaczanowie w roku szkolnym 2003/2004 zostanie otwarta do użytku nowobudowana szkoła, która będzie dysponowała 8 salami, 2 pracowniami, salą dla zerówki i świetlicą. Już dziś uczniowie klas IV-VI z obwodu szkoły w Bierzglinku są przypisani do obwodu Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kaczanowie. W Samorządowej Szkole Podstawowej w Bierzglinku zatrudnionych jest 4 nauczycieli i 2,75 pracowników obsługi (w przeliczeniu na etaty). Część nauczycieli zgodnie z nowym obwodem szkoły (stanowiącym załącznik do niniejszego uzasadnienia) może uzyskać zatrudnienie w Samorządowej Szkole Podstawowej w Kaczanowie. Dla nauczycieli, którzy nie znajdą zatrudnienia w Samorządowej Szkole Podstawowej w Kaczanowie zostanie zapewniona praca w innej placówce.
Ważnym uzasadnieniem zamiaru likwidacji szkoły są również relacje ekonomiczne. Koszt funkcjonowania poszczególnych placówek jest istotnie zależny od liczebności klasy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2002 roku w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2003, Gmina może otrzymać dodatkowe środki finansowe jeżeli średnia liczba uczniów w oddziale na terenie wiejskim wynosi 18 lub więcej. Natomiast w Samorządowej Szkole Podstawowej w Bierzglinku średnia liczba uczniów w oddziale wynosi 12. Taka sytuacja ma swoje odbicie w koszcie kształcenia ucznia. Planowany koszt utrzymania jednego ucznia w roku szkolnym 2002/2003 w Samorządowej Szkole Podstawowej w Bierzglinku wyniesie 6 617 zł. Natomiast planowana subwencja przekazana przez Ministerstwo Finansów na jednego ucznia wyniesie około 2 500 zł. Zważywszy na powyższe, wywołanie niniejszej uchwały staje się zasadne.
Projektodawca:
Burmistrz MiG Września
Tomasz Kałużny
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ