Uchwała nr XII/114/03
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 12 września 2003 r.
w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod stację paliw oraz miejsca postojowe w rejonie ul. Szkolnej i Kosynierów we WRZEŚNI
Na podstawie oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz.U. Nr 15 poz. 139 z 1999 r. ze zmianami) oraz art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80 poz. 717 z 2003 r.) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:
ROZDZIAŁ 1
Przepisy ogólne
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu pod stację paliw oraz miejsca postojowe w rejonie ul. Szkolnej i Kosynierów we Wrześni, będący częściową zmianą miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Wrześni.
§ 2
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w § 1 opracowany jest na mapie zasadniczej dla obszaru o powierzchni 0,55 ha.
§ 3
1. Przedmiotem ustaleń planu są:
1) teren zieleni parkowej, oznaczony na rysunku planu symbolem ZP,
2) teren stacji paliwowej, oznaczony na rysunku planu symbolem KS,
3) tereny parkingów, oznaczone na rysunku planu symbolami KP,
4) teren ciągu pieszego, oznaczony na rysunku planu symbolem Kx,
5) zasady obsługi komunikacyjnej,
6) zasady obsługi w infrastrukturę techniczną.
§ 4
1. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:500, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Następujące oznaczenia graficzne są obowiązującymi ustaleniami planu:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania,
§ 5
Ilekroć w dalszych ustaleniach niniejszej uchwały jest mowa o:
1. planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 niniejszej uchwały,
2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej we Wrześni,
3. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:500 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
4. przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi, określone symbolem,
5. przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,
6. raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – należy przez to rozumieć raport, o którym mowa w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r., w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko – Dz.U. Nr 179 z dnia 29 października 2002 r.,
7. powierzchni terenu biologicznie czynnego – należy przez to rozumieć grunt rodzimy pokryty roślinnością na działce budowlanej.
ROZDZIAŁ 2
Przepisy szczegółowe
§ 6
1. Ustala się teren zieleni parkowej, oznaczony na rysunku planu symbolem ZP.
2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1 adaptuje się istniejące zagospodarowanie – trawniki, drzewa, ścieżki. Istnieje możliwość poszerzenia ścieżek, wymiany nawierzchni, ustawienie elementów małej architektury – ławki, latarnie itp. pod warunkiem utrzymania przynajmniej 20 % terenu biologicznie czynnego. Drzewostan może być wymieniony lub uzupełniony.
§ 7
1. Ustala się teren stacji paliwowej, oznaczony na rysunku planu symbolem KS.
2. Dla terenu, o którym mowa w ust. 1 ustala się:
1) nieprzekraczalne linie zabudowy obiektów kubaturowych od ul. Szkolnej (KZ) i od ul. Kosynierów (KL) w odległości 5 m od linii rozgraniczających ulic,
2) wjazd na stację paliw z ul. Szkolnej (KZ) a wyjazd ze stacji na ulicę Kosynierów (KL). Dopuszcza się zamienne kierunki wjazdów i wyjazdów,
3) zmianę granic własności od strony ulicy Kosynierów i ul. Szkolnej – w związku z potrzebą przebudowy skrzyżowania. Dopuszcza się skorygowanie zasięgu zmiany po opracowaniu dokumentacji technicznej dotyczącej skrzyżowania ulicy Szkolnej z ulicą Kosynierów.
3. Należy wykonać raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Emisje czynników szkodliwych nie mogą przekraczać norm dopuszczalnych poza teren, do którego inwestor ma tytuł prawny.
§ 8
1. Ustala się tereny parkingów oznaczone na rysunku planu symbolami 1 KP i 2 KP.
2. Dla terenu parkingu oznaczonego na rysunku planu symbolem 1 KP ustala się:
1) wjazd i wyjazd z ulicy dojazdowej oznaczonej na rysunku planu symbolem KD,
2) uwzględnienie przejścia dla pieszych od ul. Szkolnej do ciągu pieszego Kx,
3) zachowanie istniejących drzew oznaczonych na rysunku planu, oraz nasadzenia nowych drzew,
4) dopuszcza się wycinkę drzew kolidujących z urządzeniem parkingu,
5) przeznaczenie parkingu tylko dla samochodów osobowych,
6) urządzenie nawierzchni w formie ażurowej z elementów umożliwiających przepuszczanie wody.
3. Dla terenu parkingu oznaczonego na rysunku planu symbolem 2 KP ustala się:
1) wjazd i wyjazd z ulicy Kosynierów (KL),
2) analogicznie jak w ust. 2 pkt 4, 5, 6.
§ 9
1. Ustala się teren ciągu pieszego, oznaczony na rysunku planu symbolem Kx.
2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1 adaptuje się istniejące zagospodarowanie – przejście piesze, zieleń. Istnieje możliwość wymiany nawierzchni ustawienia elementów małej architektury (ławki, latarnie itp.). Należy adaptować drzewa zaznaczone ma rysunku planu oraz dokonać nasadzeń uzupełniających.
§ 10
Obsługa komunikacyjna terenów będących przedmiotem opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wiąże się z potrzebą optymalizacji rozwiązań komunikacyjnych w rej. skrzyżowania ulic Szkolnej i Kosynierów. Zagadnienie to wymaga odrębnych rozwiązań technicznych.
§ 11
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę obiekty kubaturowe podłączyć do miejskiej sieci wodociągowej.
2. Odprowadzenie ścieków do sieci kanalizacji sanitarnej rozdzielczej odprowadzającej ścieki do kolektora.
3. Ścieki opadowe zagospodarować zgodnie z przepisami ochrony środowiska.
4. W zakresie zaopatrzenia w ciepło preferuje się lokalne źródła opalane paliwami ekologicznymi.
5. Zasilanie w energię elektryczną z istniejącej sieci energetycznej. W przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną dopuszcza się lokalizację trafostacji na terenach objętych ww. ustaleniami.
6. W zakresie gospodarki odpadami ustala się:
1) odpady komunalne i komunalno-podobne gromadzić w granicach posesji w sposób umożliwiający zorganizowany wywóz na składowisko odpadów,
2) odpady klasyfikowane jako niebezpieczne zagospodarować zgodnie z przepisami ochrony środowiska.
ROZDZIAŁ 3
Przepisy końcowe
§ 12
Ustala się stawkę służącą naliczaniu jednorazowych opłat o jakich mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 20 %. Dla terenów stanowiących własność Gminy, odstępuje się od naliczania jednorazowej opłaty,
o jakiej mowa wyżej.
§ 13
Traci moc Uchwała nr V/38/94 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 2.12.1994r. (Dz.Urz.Woj.Pozn. Nr 22 poz. 240 z dnia 8.12.1994 r.) w części sprzecznej z ustaleniami planu uchwalonymi niniejszą uchwałą.
§ 14
Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§ 15
Uchwała w sprawie niniejszego planu zagospodarowania przestrzennego wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
UZASADNIENIE
do Uchwały Rady Miejskiej we Wrześni Nr XII/114/03
z dnia 12 września 2003 r.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu pod stację paliw oraz miejsca postojowe w rej. ulic Szkolnej i Kosynierów we WRZEŚNI opracowany został zgodnie z przepisami:
- Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jedn. tekst Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 za zmianami),
- Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jedn. tekst Dz.U. z 1999 r. Nr 15 poz. 139 ze zmianami),
- Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62 z 27 kwietnia 2001 r. poz. 627),
- Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100 z 27 lipca 2001 poz. 1085 r.),
- Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 13 grudnia 2001 r. w sprawie dokumentów stosowanych w pracach planistycznych oraz wymaganych przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (Dz.U. Nr 1 z 2002 r.).
Prace nad zmianą planu rozpoczęto po podjęciu przez Radę Miejską we Wrześni uchwały Nr VIII/76/03 z dnia 31.03.2003r. określającej przedmiot i zakres ich ustaleń.
W dniach od 21.05.2003 r. do 1.07.2003 r. projekt zmiany planu udostępniony był do opinii i uzgodnień przy uwzględnieniu ustaleń art. 18 ust. 2, pkt 3 i 4 oraz art. 22 pkt 1 i 2 powołanej wyżej ustawy, a w dniach od 8.07.2003 r. do 28.07.2003 r. wyłożony był w Urzędzie Miasta i Gminy Września do publicznego wglądu łącznie z prognozą skutków wpływu ustaleń zmiany planu na środowisko przyrodnicze.
W okresie wyłożenia w dniu 7 sierpnia 2003 r. zgłoszono protestu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Protest ten był przedmiotem spotkania w dniu 25 sierpnia 2003 r. Przedstawicieli osób protestujących z władzami samorządu oraz projektantami m.p.z.p. Po omówieniu projektu planu oraz raportu oddziaływania inwestycji na środowisko Przedstawiciele osób protestujących pismem z dnia 26 sierpnia 2003r. wycofali ww. protest.
W dniu 5 września 2003r. zamieszczono w gazecie Wiadomości Wrzesińskie komunikat, a na tablicy ogłoszeń wywieszono Obwieszczenie o terminie sesji Rady Miejskiej we Wrześni, której przedmiotem będzie uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po uchwaleniu zmiany planu uchwała zostanie przekazana Wojewodzie Wielkopolskiemu wraz z dokumentacją planistyczną w celu oceny zgodności z prawem, a następnie przesłana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Projektodawca:
Burmistrz Miasta i Gminy Września
Tomasz Kałużny
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ