UCHWAŁA NR XXV/335/2017
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 21 czerwca 2017 r.
-
zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Września – część E
Na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) oraz art. 12 ust. 1 i art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1073), w związku z uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni nr XXI/270/2013 z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Września, Rada Miejska we Wrześni uchwala co następuje:
§ 1
Uchwala się zmianę Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Września, przyjętego uchwałą Nr XIV/108/99 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 27 września 1999 r., zmienionego uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni Nr XI/99/03 z dnia 9 lipca 2003 r., uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni Nr XIV/190/2008 z dnia 15 maja 2008 r., uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni nr XXXII/382/2014 z dnia 22 maja 2014 r., uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni nr V/38/2015 z dnia 19 lutego 2015 r., uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni nr XVI/229/2016 z dnia 30 maja 2016 r. oraz uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni nr XXIV/321/2017 z dnia 21 kwietnia 2017 r. zwaną dalej „zmianą studium”.
§ 2
Zmiana studium obejmuje części obrębów: Chocicza Wielka, Białężyce i Września, w zakresie wskazanym na załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 3
Integralnymi załącznikami do niniejszej uchwały są:
-
ujednolicony rysunek studium, zawierający zmiany wprowadzone niniejszą uchwałą, stanowiący załącznik nr 1;
-
ujednolicony tekst studium, zawierający zmiany wprowadzone niniejszą uchwałą, stanowiący załącznik nr 2;
-
rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag, stanowiące załącznik nr 3.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/Waldemar Grześkowiak
Uzasadnienie
Do uchwały Nr XXV/335/2017
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 21 czerwca 2017 r.
-
zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Września – część E
Uchwałą nr XXI/270/2013 z dnia 16 maja 2013 r. Rada Miejska we Wrześni przystąpiła do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Września.
Przedmiotem opracowania jest wprowadzenie do ustaleń Studium na obszarach wyznaczonych na rysunku, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, nowych funkcji, korekta istniejących, jak też dostosowanie dotychczasowych ustaleń Studium do obecnie obowiązujących uwarunkowań faktycznych (potrzeby inwestycyjne, rozwój społeczno - gospodarczy) oraz prawnych (wskutek wprowadzanych od czasu wejścia w życie dotychczasowego studium zmian w przepisach), co umożliwi bardziej racjonalne gospodarowanie przestrzenią przy uwzględnieniu aktualnych potrzeb rozwojowych Miasta i Gminy Września.
Podstawowymi celami niniejszej zmiany, mającymi zasadnicze znaczenie
z punktu widzenia ogółu lokalnej społeczności, są: wzbogacenie istniejącej funkcji produkcyjnej, składów i magazynów o funkcję usługową przy jednoczesnej korekcie wskaźników i parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu (Chocicza Wielka, Białężyce), wprowadzenie w miejsce dotychczasowych rozłącznych funkcji mieszkaniowej oraz usługowej w ramach obszarów osiedleńczych – terenów zainwestowania i związanych z funkcjami rozwojowymi jednostek osadniczych, kierunku zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej i usługowej (Września, w rejonie ul. Wrzosowej i Kościelnej).
Po podjęciu przez Radę Miejską we Wrześni ww. uchwały nr XXI/270/2013 z dnia 16 maja 2013 r. wykonano wszystkie niezbędne czynności proceduralne wymienione w art. 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1073) oraz w przepisach odrębnych, tj.:
-
ogłoszono w prasie miejscowej oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty, o podjęciu uchwał o przystąpieniu do sporządzania zmiany studium, określając formę, miejsce i termin składania wniosków dotyczących studium;
-
zawiadomiono na piśmie o podjęciu uchwał o przystąpieniu do sporządzania zmiany studium instytucje i organy właściwe do uzgadniania i opiniowania projektu studium;
-
sporządzono projekt zmiany studium rozpatrując wnioski, uwzględniając ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa;
-
sporządzono prognozę oddziaływania na środowisko;
-
uzyskano od gminnej komisji urbanistyczno - architektonicznej opinię o projekcie zmiany studium;
-
wystąpiono o wskazane w ustawie uzgodnienia i opinie dotyczące rozwiązań przyjętych w projekcie zmiany studium;
-
wprowadzono zmiany wynikające z uzyskanych opinii i dokonanych uzgodnień;
-
ogłoszono o wyłożeniu projektu zmiany studium do publicznego wglądu i wyłożono ten projekt do publicznego wglądu, opublikowano na stronach internetowych urzędu gminy oraz zorganizowano w tym czasie dyskusję publiczną nad przyjętymi w projekcie zmiany studium rozwiązaniami;
-
wyznaczono termin w którym osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu zmiany studium (do wyłożonego do publicznego wglądu projektu zmiany studium wpłynęły cztery uwagi, z których trzy Burmistrz postanowił uwzględnić, a jednej nie uwzględnić).
W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/Waldemar Grześkowiak
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ