Uchwała nr XXV/235/04
Rady Miejskiej we Wrześni
z 4 października 2004 r.
w sprawie: zmieniająca uchwałę w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004.
Na podstawie art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372; z 2003 r. Nr 80, poz 719, Nr 122, poz. 1143) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:
§ 1
W załączniku do uchwały Nr XIX/172/2004 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 23 lutego 2004 r. w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004 wprowadza się następującą zmianę:
Punkt V: "Harmonogram działań na rok 2004" w tabeli – Lp. 3 otrzymuje brzmienie załącznika do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§ 3
Uchwałę podaje się do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w „Wieściach z Ratusza” oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Września.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje na rok 2004.
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
Załącznik do Uchwały Nr XXV/235/04
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 4 października 2004 r.
3. |
Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych |
● realizacja programów profilaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach opiekuńczo – wychowawczych, spektakle teatralne, ● włączenie zagadnień wychowania w trzeźwości i życia w środowisku uczniowskim bez przemocy, do programów w pracy wychowawczej w szkole, ● przeprowadzenie badań ankietowych nt. uzależnień i przemocy w środowisku uczniowskim – diagnoza lokalna, ● szkolenie grup zawodowych, które z racji wykonywanych obowiązków służbowych podejmują działania na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ● prowadzenie działalności profilaktycznej dla dzieci i młodzieży w ramach funkcjonowania świetlic Socjoterapeutycznej i Profilaktycznych doposażenie w komputery oraz pomoce i sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć, ● prowadzenie dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych, ● prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci uczestniczących w programach profilaktycznych, ● organizowanie wypoczynku wakacyjnego z programem profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży z grup podwyższonego ryzyka, ● promocja i wspieranie działań profilaktycznych polegających na organizowaniu lokalnych imprez i zajęć promujących zdrowy styl życia o charakterze rekreacyjnym i sportowym dla dzieci i młodzieży poprzez: promocję i wspieranie, imprez sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych oraz innych form uprawiania sportu, ● tworzenie możliwości dodatkowych form spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych alkoholizmem i patologią społeczną poprzez zakup sprzętu sportowego, zakup sprzętu służącego do wyposażenia terenów rekreacyjnych i placów zabaw, dofinansowanie organizacji i modernizacji miejsc uprawiania sportu i rekreacji ● utrzymanie bazy lokalowej, w której odbywa się realizacja zadań wynikających z programu, dokonanie remontu pomieszczeń, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych ● zakup materiałów dydaktycznych, promocyjnych, literatury fachowej, kaset szkoleniowych, prenumerata prasy fachowej ● prowadzenie edukacji publicznej poprzez druk ulotek, broszur, współpracę z mediami ● uczestniczenie w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach edukacyjno – profilaktycznych, promujących zdrowy styl życia bez używek. |
Cały rok |
UZASADNIENIE
Niniejszy projekt rozszerza zakres zadań realizowanych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dają one możliwość stworzenia większej oferty alternatywnych form zajęć sportowo – rekreacyjnych dla młodzieży. W Europejskim Roku Edukacji przez Sport (w ramach którego realizowano Ogólnopolską Kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł”) szczególnie stosownym jest stwarzanie możliwości spędzania w sposób aktywny i bezpieczny czasu przez najmłodszych, co ogranicza narażenie się na przypadkowe kontakty ze środkami uzależniającymi.
Projektodawca:
Burmistrz Miasta i Gminy Września
Tomasz Kałużny
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ