Uchwała nr XXXII/310/05
Rady Miejskiej we Wrześni
z 27 kwietnia 2005 r.
w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej we wsi Gutowo Małe.
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80 poz.717, 2004r. Nr 6 poz. 41, Nr 141 poz. 1492) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:
ROZDZIAŁ 1
Przepisy ogólne
§ 1
-
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, położonego we wsi Gutowo Małe przy ulicy Ostrowskiej obejmującego działkę o nr geod. 23/11.
-
Integralnymi częściami uchwały są następujące załączniki:
-
rysunek planu w skali 1:500 zwany dalej rysunkiem - stanowiący załącznik nr 1,
-
rozstrzygnięcie dotyczące sposobu rozpatrzenia wniosków do projektu planu stanowiące załącznik nr 2,
-
rozstrzygnięcie dotyczące sposobu rozpatrzenia uwag do projektu planu stanowiące załącznik nr 3,
-
rozstrzygnięcie o sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania – stanowiące załącznik nr 4.
§ 2.
Uchwała niniejsza jest zgodna z:
-
uchwałą nr XIX/169/04 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 23 lutego 2004r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dla obszaru działki oznaczonej nr geod. 23/11, położonej w Gutowie Małym.
-
ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, uchwalonego uchwałą nr XI/99/03 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 09.07.2003 r.
§ 3.
-
Przedmiotem ustaleń niniejszej uchwały jest teren zabudowy mieszkaniowej - jednorodzinnej, oznaczony na rysunku symbolem – MN.
-
Obowiązują następujące oznaczenia graficzne na rysunku :
-
linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu,
-
obowiązująca linia zabudowy,
-
nieprzekraczalna linia zabudowy,
-
podział na działki budowlane,
-
usytuowanie przeważającej kalenicy.
§ 4.
Na obszarze objętym planem kształtowanie i ochronę ładu przestrzennego należy realizować poprzez:
-
stosowanie jednorodnych parametrów dla projektowanych budynków, określonych niniejszą uchwałą, w tym wysokości i formy dachu, układu kalenicy oraz podziałów otworów okiennych i podziałów stolarki okiennej,
-
stosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych na elewacjach, pokryciach dachowych, itp.
§ 5.
Na obszarze objętym planem ochronę środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego należy realizować poprzez:
-
zakaz lokalizacji inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z przepisami ochrony środowiska,
-
zakaz prowadzenia działalności produkcyjnej, rozumianej jako działalność klasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności, zajmującą się wytwarzaniem dóbr materialnych,
-
minimalizację emisji zanieczyszczeń poprzez realizację kotłowni w oparciu o paliwa ekologiczne.
§6.
Na obszarze objętym planem zasady ochrony dziedzictwa kulturowego należy realizować poprzez obowiązek uzyskania opinii Konserwatora Zabytków dla wszelkich prac ziemnych celem określenia stanowisk archeologicznych i ewentualnego ustanowienia przez inwestora nadzoru archeologicznego.
§7.
Na obszarze objętym planem nie wyznacza się przestrzeni publicznych.
§8.
Na obszarze objętym planem nie występują obiekty i tereny objęte ochroną na podstawie przepisów odrębnych.
§9.
Zasady podziału na działki budowlane określa rysunek planu z zakazem podziału wtórnego wydzielonych na rysunku działek.
ROZDZIAŁ 2
Ustalenia szczegółowe
§10.
Na terenie projektowanej zabudowy mieszkaniowej – jednorodzinnej, oznaczonym na rysunku planu symbolem MN ustala się:
-
prawo do lokalizowania jednego budynku mieszkalnego, wolnostojącego, na każdej działce, z zachowaniem obowiązującej linii zabudowy zgodnie z oznaczeniem na rysunku,
-
dla budynku, o którym mowa w pkt.1, maksymalną wysokość II kondygnacji, w tym poddasze użytkowe oraz dach dwuspadowy, o nachyleniu połaci dachowych 35o - 45o ,
-
poziom posadzki parteru budynku, o którym mowa w pkt.1, na wysokości max. 0,4 m, a wysokość okapu max 3,20 m od poziomu gruntu rodzimego od strony przylegającej ulicy,
-
zakaz stosowania innych form dachów typu np.: płaski, jednospadowy, kopertowy, kombinowany niż obowiązujący - symetrycznie dwuspadowy,
-
usytuowanie przeważającej kalenicy zgodnie z oznaczeniem na rysunku,
-
prawo do dwóch zjazdów z przylegającej ulicy Ostrowskiej, po jednym na dwie sąsiadujące ze sobą działki
-
prawo do grodzenia terenu w liniach rozgraniczających działkę do wysokości 1,5m
z zakazem stosowania elementów prefabrykowanych oraz pełnego muru ze wskazaniem do realizacji płotów drewnianych i żywopłotów, -
prawo do realizacji budynku gospodarczego lub garażu z możliwością lokalizacji dwóch sąsiednich budynków na granicy działki,
-
dla budynku, o którym mowa w pkt.8, max wysokość 6m z dachem skośnym, symetrycznie dwuspadowym i powinien być lokalizowany w odległości min 5m od ściany frontowej budynku mieszkalnego w głąb działki,
-
max. powierzchnię zabudowy dla działki budowlanej na 30% oraz obowiązek przeznaczenia min. 30% powierzchni działki jako powierzchni biologicznie czynnej.
§11.
W zakresie infrastruktury technicznej ustala się :
-
zasilanie w energię elektryczną z istniejącej, poza opracowaniem niniejszego planu, stacji transformatorowej na warunkach dostawcy,
-
odprowadzenie ścieków sanitarnych docelowo do oczyszczalni ścieków, tymczasowo do szczelnych zbiorników bezodpływowych,
-
zaopatrzenie w wodę z wodociągu wiejskiego,
-
usuwanie odpadów poprzez gromadzenie w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych na terenach poszczególnych posesji z wywozem na gminne wysypisko odpadów z zachowaniem przepisów szczególnych o odpadach i ochronie środowiska,
-
ogrzewanie budynków w oparciu o paliwa ekologiczne, z zakazem stosowania kotłowni węglowych.
ROZDZIAŁ 3
Ustalenia końcowe
§12.
Zgodnie z artykułem 36 ust.4 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym dla terenów zabudowy mieszkaniowej - jednorodzinnej (MN) ustala się 10 % stawkę służącą naliczeniu opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości:
§13.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§14.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
UZASADNIENIE
Burmistrz Miasta i Gminy Września przystąpił do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, położonego we wsi Gutowo Małe przy ulicy Ostrowskiej obejmującego działkę o nr geod. 23/11 na podstawie Uchwały Nr XIX/169/04 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 23 lutego 2004r.
Po ogłoszeniu w prasie Komunikatu o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wystąpiono na piśmie do organów właściwych do uzgadniania i opiniowania planu, organów administracji rządowej i samorządowej oraz jednostek organizacyjnych o wnioski i opinie.
W terminie od 7.04.2004r. do 5.05.2004r. wpłynęło 8 wniosków.
Po rozpatrzeniu wniosków sporządził projekt planu wraz z prognozą finansową i prognozą oddziaływania na środowisko, stwierdzając jednocześnie zgodność ustaleń planu ze Studium.
Na obszarze objętym planem nie była wymagana zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne w myśl ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
W terminie 21 dni od daty doręczenia (pismo przewodnie z datą 26.08.2004r.) projekt planu został zaopiniowany przez organy obowiązane do współpracy przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W terminie 21 dni od daty doręczenia (pismo przewodnie z datą 7.12.2004r.) projekt planu został pozytywnie uzgodniony przez organa właściwe do uzgadniania miejscowych planów.
Projekt planu wraz z prognozą skutków wpływu ustaleń miejscowego planu na środowisko przyrodnicze był wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 9 lutego do 2 marca 2004r., a debata publiczna odbyła się w dniu 2 marca 2004r. Do projektu planu nie złożono uwag.
Przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla niniejszego terenu w sposób zgodny z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy przyczyni się do poprawy ładu przestrzennego wzdłuż ul. Ostrowskiej na planowanym odcinku poprzez lokalizację brakującej zabudowy mieszkaniowej.
W związku z przeprowadzeniem procedury formalno-prawnej przewidzianej ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z dnia 27 marca 2003 roku, przyjęcie uchwały dla obszaru oznaczonego na rysunku planu „granicą opracowania planu" uznaje się za uzasadnione.
Projektodawca:
Burmistrz Miasta i Gminy Września
Tomasz Kałużny
/-/
Załącznik nr 2
Rozstrzygnięcie w sprawie rozpatrzenia wniosków składanych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Na podstawie art. 17 pkt. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80 poz. 717 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu m.p.z.p. § 12 pkt. 4, zał. nr 4 i zgodnie z pkt. 5 wnioski złożone do projektu m.p.z.p. zostały w pełni uwzględnione.
Załącznik nr 3
rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu
Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003r. poz. 717, z 2004r. Nr 6 poz. 41, Nr 141 poz. 1492) Rada Miejska we Wrześni nie rozstrzyga w sprawie rozpatrzenia uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej we wsi Gutowo Małe w związku z brakiem uwag do projektu w/w planu.
Załącznik nr 4
rozstrzygnięcie o sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych.
Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003r. poz. 717, 2004r. Nr 6 poz. 41, Nr 141 poz. 1492 ) Rada Miejska we Wrześni nie rozstrzyga o sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych w związku z brakiem ww. inwestycji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej we wsi Gutowo Małe.
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ