Uchwała nr XXXII/298/05
Rady Miejskiej we Wrześni
z 27 kwietnia 2005 r.
w sprawie przyjęcia programu „Września bez barier – informacja dla każdego”.
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz.U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 z 2002 r., Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806, z 2003 r. Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568, z 2004r. Nr 102 poz. 1055, Nr 116 poz. 1203) Rada Miejska we Wrześni uchwala co następuje:
§ 1
Przyjmuje się do realizacji program „Września bez barier – informacja dla każdego”, stanowiący załącznik do uchwały. Program stanowi kolejny etap poprawy dostępności Wrześni dla osób niepełnosprawnych.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
UZASADNIENIE
Opracowany Program jest kolejnym etapem działań gminy i jednostek współpracujących w realizacji wieloletniego programu „Września bez barier”. Jego głównym celem jest likwidacja barier w komunikacji społecznej osób niepełnosprawnych, tworzenie przyjaznego miasta dla wszystkich mieszkających i przebywających tu osób.
Na lata 2005-2006 obok kontynuacji już podjętych działań (poprawa stanu chodników, skrzyżowań, tworzenie podjazdów i ścieżek rowerowych itp.) planujemy realizować kolejny etap w formie szeroko rozumianej polityki informacyjnej ułatwiającej funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.
Zamierzamy pozyskać środki na wsparcie realizacji programu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poprzez wystąpienie z wnioskiem na konkurs dla samorządów „Równe szanse, równy dostęp”.
Projektodawca:
Burmistrz Miasta i Gminy Września
Tomasz Kałużny
/-/
Załącznik nr 1 do uchwały
PROGRAM
„WRZEŚNIA BEZ BARIER – informacja dla każdego”
Ideą przedsięwzięcia jest kompleksowy program
likwidacji barier architektonicznych i informacyjnych co
pozwoli na poprawę stanu komunikacji społecznej osób
niepełnosprawnych i ich integracji w środowisku
lokalnym.
-
Prezentacja dotychczasowych działań podjętych we Wrześni w ramach programu „Września bez barier” w latach 2002-2004
-
Określenie ciągów komunikacyjnych, które powinny być dostosowane dla osób niepełnosprawnych w pierwszej kolejności (dojście z osiedli do miasta oraz dostęp do budynków użyteczności publicznej) zostało wykonane w ramach działalności Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej – program PARTNER
w 2002r. -
Raport fotograficzny barier architektonicznych we Wrześni ( krawężniki, studzienki, chodniki, brak dostępu do niektórych instytucji takich jak: PCPR, Poczta, Urząd Gminy) został zrealizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej we współpracy z prasa lokalną – „Wiadomościami Wrzesińskimi” w 2004 roku (dokumentacja fotograficzna, artykuły w prasie Wiadomości Wrzesińskie 30.04.2004r)
-
Podjęcie inicjatywy i zachęcenie do współpracy Zakładów Pracy Chronionej. Zorganizowano spotkanie w sprawie likwidacji barier architektonicznych 26.04.2004 (informacja na temat spotkania artykuł „Wieści z Ratusza” Nr 9/2004)
-
20.06.2004 r. –zorganizowano Festyn "Września bez barier" propagujący inicjatywę podjętą przez władze miasta. Festyn miał na celu:
-
uświadomienie istnienia problemu barier architektonicznych
-
włączenie społeczeństwa w podjętą inicjatywę
-
pokonywanie barier i doświadczenie problemu przez władze i mieszkańców Wrześni
-
promocja instytucji dla niepełnosprawnych oraz osób niepełnosprawnych działających
w różnych dziedzinach życia (sporcie, sztuce itp.)
Organizatorami festynu byli:: Warsztat Terapii Zajęciowej we Wrześni we Wrześni, Starostwo Powiatowe we Wrześni, Urząd Miasta i Gminy Września. Informacje o festynie:zaproszenie w "Wieściach z Ratusza" Nr 13/2004, ulotka informacyjna o problemie barier architektonicznych rozdawana podczas festynu, artykuły - "Wieściach z Ratusza" Nr 14/2004, „Wiadomości Wrzesińskie” 25.06.2004r., dokumentacja fotograficzna przebiegu festynu. Podczas festynu zorganizowano: pokonywanie toru przeszkód do nauki jazdy na wózku inwalidzkim (przejazd przez symulację torów), informacje na temat barier i sposobu ich likwidowania, „testowanie Wrześni” – przejazd wózkami inwalidzkimi po ulicach Wrześni (wzięli w nim udział miedzy innymi: Starostwa, Burmistrz, Komendant Straży Miejskiej, Dyrektor PCPR, zaproszeni goście), konkurs plastyczny "Moje miasto bez barier", prezentacje firm i sprzętu rehabilitacyjnego, występy artystyczne WTZ Ruda Komorska, WTZ w Czeszewie oraz WTZ Września z zespołem ETANIS
-
Współpraca z lokalnymi mediami – informowanie społeczeństwa o problemach i działaniach na rzecz likwidacji barier architektonicznych.
Inicjatywę likwidacji barier architektonicznych we Wrześni, która realizowana jest pod hasłem „Września bez barier”, od początku promują media lokalne. Zarówno tygodnik Wiadomości Wrzesińskie, jak i dwutygodnik Wieści z Ratusza na bieżąco zamieszczają informacje o aktualnym stanie działań.
30 kwietnia 2004r. Wiadomości Wrzesińskie zamieściły artykuł informujący o debacie, jaka miała miejsce w Ratuszu, o barierach architektonicznych we Wrześni. Efektem tego i kolejnych spotkań ma być powstanie funduszu na likwidację barier.
- 1-
Wieści z Ratusza w numerze 9/2004 z 1 maja br. w relacji z tego samego spotkania poinformowały o postanowieniu przystosowania do potrzeb niepełnosprawnych w pierwszej kolejności ciągu komunikacyjnego, uznanego za najbardziej istotny ze względu na dostępność do obiektów użyteczności publicznej (Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy, Poczta, Szpital).
15 czerwca 2004 roku Wieści z Ratusza w numerze 13/2004 zamieściły informację – zaproszenie na festyn propagujący inicjatywę „Września bez barier”.
Wiadomości Wrzesińskie w numerze z 25 czerwca br. zamieściły szeroką relację z festynu „Września bez barier”, jaki odbył się na wrzesińskim rynku 20.06.2004r. Artykuł podobnej treści ukazał się również w Wieściach z Ratusza, w numerze 14/2004 z 1 lipca br.
Wiadomości Wrzesińskie w numerze z dnia 3 września br. zamieściły reportaż traktujący
o pierwszych owocach akcji „Września bez Barier”.
Inicjatywą likwidacji barier architektonicznych we Wrześni zainteresowały się również media regionalne. 31 sierpnia br. w głównym wydaniu Teleskopu pokazano reportaż o akcji „Września bez barier”, jakiej podjęły się lokalne władze wraz z zakładami pracy chronionej, Warsztatem Terapii Zajęciowej oraz Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Pokazano miejsca, które
w ramach tej akcji już zostały usprawnione, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, jak również te, które wymagają jeszcze zmian.
-
W ramach akcji „Września bez barier” przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych następujące obiekty i ciągi komunikacyjne:
-
Basen odkryty przy ul. Gnieźnieńskiej – podjazdy i pochylnie prowadzące do niecki basenu
-
Przedszkole "Słoneczko" z oddziałami integracyjnymi - ul. 3 Maja – podjazd dla wózków
-
Rondo ul. Sikorskiego-Kościuszki (droga do WTZ i na Cmentarz Komunalny) – obniżone krawężniki
-
Starostwo Powiatowe - ul. Chopina - pochylnia dla wózków
-
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 - ul.Szkolna podjazd i winda dla niepełnosprawnych
-
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2 - ul. Kościuszki, - podjazdy na dziedziniec
i do wejścia szkoły -
Szpital Powiatowy (izba przyjęć) – podjazd dla wózków i winda
-
Urząd Skarbowy ul. Warszawska – obiekt bez barier
-
ul Sienkiewicza – przejścia dla pieszych – obniżone krawężniki
-
ul. Słoneczna (Os. Lipówka) – przejście dla pieszych – obniżone krawężniki
-
ul. Opieszyn – przejście dla pieszych z wysepką – obniżone krawężniki
-
Gimnazjum nr 2 we Wrześni podjazd dla wózków
-
Zakup do Ratusza urządzenia schodowego (schodołaz) dla osób niepełnosprawnych
-
Przejście przy skrzyżowaniu ulic Szkolna-Staszica
-
Obniżenie chodników na przejściach dla pieszych wokół Ratusza
-
Modernizacja ciągów komunikacyjnych w ulicy Słowackiego, Kościuszki oraz Witkowska i Szosa Witkowska
-
Modernizacja z obniżeniem krawężników i przebudową wysepek na skrzyżowaniu Szkolna – Gnieźnieńska
-
Przebudowa chodnika do Sokołowa oraz ścieżki pieszo-rowerowe nad Zalewem Wrzesińskim
-
Winda w Zespole Szkół Politechnicznych.
-
Powstanie miejsc parkingowych przy ul.Kosynierów, ul.Warszawskiej i ul.Szkolnej
-
ul. Moniuszki – obniżenie krawężników
Realizatorem tego zadania były władze miasta i gminy Września oraz instytucje odpowiedzialne za dane obiekty.
- 2 -
-
Warsztat Terapii Zajęciowej we Wrześni z materiałów zgromadzonych podczas trwania akcji „Września bez barier” (filmy, fotografie, informacje w prasie) przygotował materiał informacyjny – teledysk prezentujący istotę problemu i informujący o działaniach władz Wrześni w celu likwidacji barier architektonicznych oraz planach na przyszłość i kontynuowaniu akcji W tekście piosenki zostały omówione poszczególne etapy działań na rzecz likwidacji barier. Pierwsza projekcja teledysku miała miejsce w styczniu 2005 roku na Spotkaniu Noworocznym organizowanym przez Burmistrza Wrześni dla mieszkańców, samorządowców, władz gminnych
i powiatowych, dyrektorów różnego rodzaju placówek z terenu Wrześni, lokalnych przedsiębiorców.
Wyniki spotkań, konsultacji, imprez przy okazji realizacji akcji „Września bez barier” na przełomie 2004 – 2005 roku podjęto kolejny etap działań szeroko rozumianej polityki informacyjnej.
W celu rozpoznania potrzeb i preferowanych form przekazywania informacji dotyczących osób niepełnosprawnych (informacje o dostosowaniu obiektów użyteczności publicznej we Wrześni, barierach, formach pomocy osobom niepełnosprawnym, programach pomocowych, rehabilitacyjnych, kulturalnych itp., przepisach prawnych, ofercie instytucji, ośrodków i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych) przygotowana została ankieta [wzór ankiety załącznik nr 1, wyniki ankiety - załącznik nr 2 – do wglądu w Biurze Rady Miejskiej]. W sondażu wzięło udział 313 osób. Badanie przeprowadzono wśród osób niepełnosprawnych, ich rodzin, osób mających kontakt osobisty
i zawodowy z osobami niepełnosprawnymi, mieszkańców oraz władz Wrześni.
-
Plan działań w ramach programu „Września bez barier – informacja dla każdego” na lata 2005-2006.
I. Formy realizacyjne programu.
Wyniki ankiety, o których wyżej mowa jednoznacznie wskazują na konieczność przygotowania pełnego sposobu przekazywania informacji dotyczących i potrzebnych osobom niepełnosprawnym. Zainteresowani są tym oprócz niepełnosprawnych ich rodzin, bliskich również osoby zajmujące się pracą z osobami niepełnosprawnymi (pracownicy warsztatów terapii zajęciowej, ośrodka pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, PCPR,). W ramach tworzenia systemu informacji planowane są następujące działania:
-
Punkt informacyjno-konsultacyjny
1.Cel projektu
Integrowanie osób niepełnosprawnych z terenu gminy Września, poprzez tworzenie
i realizowanie nowych form zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych
2.Działania:
-
zdiagnozowanie środowiska osób niepełnosprawnych w gminie Września, celem określenia skali zainteresowania nową forma pomocy – Punkt Informacyjno – Konsultacyjny dla Osób Niepełnosprawnych.
-
określenie potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie rodzaju, zakresu i formy wsparcia informacyjno- konsultacyjnego,
-
dobór specjalistów dyżurujących w Punkcie, zgodnie z rozeznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych, ustalenie kryteriów doboru,
-
określenie warunków lokalizacji Punktu (dostępność, niezbędne wyposażenie),
-
określenie zasad funkcjonowania Punktu , w tym wskazanie źródła finansowania jego działalności,
-
określenie metod oceny działalności Punktu.
3.Planowane efekty
-
wzrost poziomu zaspokojenia potrzeb życiowych niepełnosprawnych mieszkańców gminy Września,
- 3 -
-
wzbogacenie oferty pomocowej dla osób niepełnosprawnych w naszej gminie,
-
usprawnienie i rozwój systemu pomocy dla niepełnosprawnych,
-
aktywizowanie osób niepełnosprawnych, wzrost poczucia niezależności i stopnia samodzielności,
-
integracja środowiska osób niepełnosprawnych,
-
doskonalenie form pracy i współpracy instytucji i organizacji pozarządowych zrzeszających osoby niepełnosprawne,
-
zwiększenie zainteresowania społeczności lokalnej i decydentów problemem niepełnosprawności, uwzględnienie kwestii w strategii rozwiązywania problemów społecznych w gminie.
-
dobór specjalistów dyżurujących w Punkcie, zgodnie z rozeznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych, ustalenie kryteriów doboru,
-
określenie warunków lokalizacji Punktu /dostępność, niezbędne wyposażenie/,
-
określenie zasad funkcjonowania Punktu, w tym wskazanie źródła finansowania jego działalności,
-
określenie metod oceny działalności Punktu
-
Infolinia
-
dyżurny telefon w punkcie informacyjnym oraz łączność przez telefon komórkowy z wyznaczoną osobą (udzielanie informacji i porad osobom niepełnosprawnym) – przez całą dobę
-
Strona internetowa i forum
-
strona internetowa zawierać będzie wszelkie informacje o prowadzonym programie „Września bez barier” oraz pogrupowane w odpowiednie działy (budynki, prawo, oferta inwestycji itp.) informacje przydatne osobom niepełnosprawnym. Strona internetowa jest aktualnie w trakcie tworzenia i istnieje jako część serwisu Warsztatu terapii Zajęciowej we Wrześni – www.wtz.boo.pl
-
Forum będzie częścią strony internetowej. Będzie to miejsce dokonywania wymiany poglądów i informacji z zakresu spraw dotyczących osób niepełnosprawnych, zarówno przez samych niepełnosprawnych, jak i przez osoby zainteresowane tematem.
-
Publikacje informacyjne (broszury, ulotki, mapa itp.)
-
Informacja przestrzenno-terenowa (mapa, oznaczenia- tabliczki- wzdłuż ciągów komunikacyjnych)
-
Zawartość tworzonej informacji
-
Informacja o stanie obiektów z opisem (załącznik: ankieta, częściowe opracowanie wyników projekt w realizacji)
-
Oferta usług pomocowych dla osób niepełnosprawnych:
-
instytucjonalna (tworzona przez jednostki organizacyjne)
-
taksówka dla niepełnosprawnych
-
1.Cel projektu
Integrowanie osób niepełnosprawnych z terenu gminy Września, poprzez tworzenie i realizowanie nowych form zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych.
2.Działania:
-
zdiagnozowanie środowiska lokalnego pod względem zapotrzebowania na wymienioną w projekcie formę pomocy,
-
określenie parametrów technicznych oraz rodzaju wyposażenia, zainstalowanie którego umożliwi przewożenie niepełnosprawnych pasażerów taksówką,
- 4 -
-
przedstawienie propozycji lokalnym korporacjom taksówkowym, określenie kosztów przewozu pasażera niepełnosprawnego,
-
wskazanie źródła sfinansowania zwiększonych kosztów (pokrycie różnicy między kosztem standardowym przewozu pasażera, a kosztem przewozu pasażera niepełnosprawnego),
-
określenie zasad korzystania z wymienionej formy pomocy przez osoby niepełnosprawne,
-
uzgodnienie procedur uwzględniających włączenie asystentów społecznych osoby niepełnosprawnej do realizacji projektu,
3.Planowane efekty
-
wzrost poziomu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osób niepełnosprawnych w gminie Września,
-
wzbogacenie oferty pomocowej dla niepełnosprawnych mieszkańców gminy Września,
-
usprawnienie systemu pomocy osobom niepełnosprawnym i jego rozwój,
-
aktywizowanie osób niepełnosprawnych, wzrost poczucia niezależności
i samodzielności, -
integracja środowiska lokalnego wokół kwestii rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych.
-
system asystenta społecznego dla osoby niepełnosprawnej
1.Cel projektu
Integrowanie osób niepełnosprawnych z terenu gminy Września, poprzez tworzenie i realizowanie nowych form zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych w/w grupy.
2.Działania:
-
zdiagnozowanie środowiska osób niepełnosprawnych w gminie Września, celem określenia skali zapotrzebowania na formę pomocy – asystent osoby niepełnosprawnej,
-
wskazanie możliwości pozyskania kandydatów na asystenta osoby niepełnosprawnej (opiekunowie i wolontariusze szkolnych kół PCK, ZHP, Klub Ośmiu, członkowie parafialnych Zespołów Charytatywnych „CARITAS”, podsądni Straży Miejskiej, osoby wskazane i zachęcone przez sołtysów wsi gminnych),
-
promowanie projektu w mediach lokalnych i internecie,
-
stworzenie „banku” danych o kandydatach na asystentów,
-
określenie procedur weryfikacyjnych,
-
opracowanie procedur kontaktowania się osoby niepełnosprawnej
z asystentem -
informowanie społeczności o nowej formie wsparcia osób niepełnosprawnych – informacja w mediach lokalnych, internecie, telefoniczna i bezpośrednia
w ramach funkcjonowania Punktu Informacyjnego OPS, -
ocena projektu, ewaluacja.
3.Planowane efekty:
-
wzrost stopnia zaspokojenia potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców naszej gminy,
-
zwiększenie częstotliwości kontaktów osoby niepełnosprawnej z otoczeniem bliższym i dalszym,
-
wzrost poczucia niezależności i stopnia samodzielności osoby niepełnosprawnej,
-
integrowanie środowiska osób niepełnosprawnych,
-
uaktywnienie społeczności lokalnej,
- 5 -
-
zwiększenie zainteresowania decydentów sytuacja osób niepełnosprawnych
w gminie, uwzględnienie problematyki w strategii rozwiązywania problemów społecznych gminy.
-
wypożyczalnia sprzętu inwalidzkiego
-
Mapy, szlaki komunikacyjne, tablice informacyjne
-
Ważne strony internetowe
-
Akty prawne dotyczące osób niepełnosprawnych
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ