Uchwała nr XXXVI/360/05
Rady Miejskiej we Wrześni
z 24 listopada 2005r.
w sprawie: wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowych, stanowiących własność gminy Września.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użykowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2005r. Nr 175 poz. 1459) w związku z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261 poz. 2603, Dz. U. 281 poz. 2782) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:
§ 1
-
Wyraża się zgodę na udzielenie 90% bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości będących własnością gminy Września zabudowanych na cele mieszkaniowe.
-
Udzielenie bonifikaty może nastąpić po uregulowaniu przez nabywcę prawa własności, zobowiązań wobec gminy Września.
-
Bonifikata nie obejmuje kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży ponoszonych przez nabywcę prawa własności.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Mijeksiej we Wrześni
Maciej Baranowskiego
/-/
UZASADNIENIE
13 października 2005r. weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa ta określa zasady przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na rzecz osób fizycznych będących w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Z żądaniem przekształcenia mogą też wystąpić osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży jak również osoby, które nabyły udział w użytkowaniu wieczystym po dniu wejścia w życie ustawy.
Za dokonanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, osoba na rzecz której przekształcenie prawa się dokonuje, zobowiązana jest do uiszczenia opłaty ustalonej w drodze decyzji przez właściwy organ, dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości.
W związku z powyższym proponuje się aby udzielenie bonifikaty od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe ustalone było w wysokości 90%, czyli aby opłata ta stanowiła 10% wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Takie uregulowanie będzie kontynuacją zasady przyjętej uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 23 sierpnia 2004r. w sprawie: wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty przy sprzedaży Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej we Wrześni gruntu będącego w jej użytkowaniu wieczystym w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali mieszkalnych lub z przeniesienia na członków spółdzielni własności lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych.
Podjęcie uchwały w proponowanej treści a więc udzielenie generalnej zgody na bonifikatę w przypadkach w niej określonych nie uchybia obowiązującym przepisom.
Organ podziela pogląd autorów komentarza do ustwy o gospodarce nieruchomościami – Wydawnictwo Prawnicze "Lexis Nexis" – W-wa 2005r., a zwłaszcza sędziego Sądu Najwyższego Gerarda Bieńka iż: " Nie ma jednak przeszkód natury prawnej, aby zarówno wojewoda jak i rada (sejmik) określiły – w sposób bardziej ogólny – kiedy może być zastosowana bonifikata, a także zakres tej bonifikaty."(str. 286).
Za takim rozwiązaniem przemawiają też względy natury "technicznej". Z żądaniem przekształcenia występuje użytkownik wieczysty, wszczynając tym samym postępowanie administracyjne, które powinno się zakończyć wydaniem decyzji w terminie 30 dni (w której określa się też bonifikatę). Nie jest możliwe gromadzenie wniosków w celu uzyskania zgody indywidualnej, bez uchybienia terminom k.p.a. Nie sposób zaś wyznaczać posiedzeń Rady Miejskiej co dwa rygodnie na potrzeby uzyskania zgód indywidualnych.
W tej sytuacji podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.
Burmistrz Miasta i Gminy Września
Tomasz Kałużny
/ - /
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ