BIP Września

Technologia google logo wewnętrzna
Strona Główna . . Baza dokumentów . Rejestr zmian . Dostęp do informacji . Statystyki . Kontakt . . . .
Statystyki   »
stronę odwiedziło osób:
17389821
ostatnia aktualizacja BIP'u:
30-11-2022
Portal - Akty prawne i protokoły
Uchwała nr XLIV/437/06


Uchwała nr XLIV/437/06

Rady Miejskiej we Wrześni

z 21 września 2006 r.





w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006 - 2010.



Na podstawie art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:




§ 1


Uchwala się Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006 - 2010 w brzmieniu załącznika do niniejszej uchwały.



§ 2


Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.



§ 3


Uchwałę podaje się do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Września.



§ 4


Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni

Maciej Baranowski

/-/






UZASADNIENIE:


Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485) nakłada na gminę zgodnie z art. 10 ust. 1 obowiązek prowadzenia działań związanych z przeciwdziałaniem narkomanii. W celu realizacji zadań, niezbędne jest podjęcie uchwały określającej Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii, w którym zawarty jest zakres zadań i sposób ich realizacji.


Projektodawca:

burmistrz Miasta i Gminy Września

Tomasz Kałużny

/-/



GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII

NA LATA 2006 – 2010.



I. Wstęp

Narkomania należy do poważnych problemów społecznych. W ostatnich latach zauważa się wzrost liczby ujawnianych przestępstw narkotykowych, rośnie również aktywność osób czerpiących korzyści materialne z handlu narkotykami.

Używanie narkotyków jest nielegalne i często ukrywane, trudno jest więc ocenić rozmiar występowania tego zjawiska oraz z nim związanych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Mimo tych trudności wiadomo jest, że narkotyki są przyczyną istotnego obciążenia chorobami, a ich konsumpcja w Polsce rośnie.

Z danych statystycznych wynika, że jeszcze sześć lat temu co dziesiąty 15- latek palił przynajmniej raz w życiu marihuanę, a rok temu co szósty. Z ubiegłorocznych szacunków specjalistów wynika, że uzależnionych jest około 40-60 tys. osób, a sporadycznie po narkotyki sięga 300-400 tys. Polaków.

Opublikowana przez Starostwo Powiatowe we Wrześni „Strategia rozwiązywania problemów społecznych w powiecie wrzesińskim na lata 2004 – 15” pokazuje, że nasza Gmina nie jest wyjątkiem: „Młodzież z Wrześni, która uczestniczyła w badaniu jest dobrze zorientowana w rodzajach narkotyków. Wśród badanych osób:

  • 27% chciało spróbować któregoś ze środków narkotycznych,

  • 12% młodzieży co najmniej raz spróbowało marihuanę,

  • 7% bierze regularnie środki wziewne (klej itp.)

  • 10% próbowało, a 9% narkotyzowało się amfetaminą.

Jedynie 43% wśród badanych nie zna miejsca gdzie mogłaby skorzystać z narkotyków.”

Wrzesiński Ośrodek Pomocy Społecznej w bieżącym roku już udzielił wsparcia pięciu rodzinom z uwagi na zdiagnozowany problem uzależnienia od narkotyków. W ubiegłym roku była to tylko jedna rodzina.

Z danych Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia Centrum U, która prowadzi konsultacje i porady dla młodzieży eksperymentującej i uzależnionej oraz ich rodzin wynika, że w roku 2004 udzielono łącznie trzydzieści sześć konsultacji i porad z zakresu narkomanii. W roku 2005 było ich pięćdziesiąt osiem, a w roku 2006 będzie ich jeszcze więcej. Pomocy szukają zarówno dorośli dla swoich dzieci jak też sama młodzież.

Wynika stąd konieczność podejmowania działań profilaktycznych i edukacyjnych skierowanych przede wszystkim do młodych ludzi. Istotną role w tym procesie powinni odgrywać rodzice, placówki oświatowe, placówki opiekuńczo – wychowawcze, policja, zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe. Niezwykle ważne jest współdziałanie wszystkich środowisk na rzecz zapobiegania narkomanii jak również negatywnym zjawiskom z niej wynikającym w społeczności lokalnej.


II. Cele programu:

  1. Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z zażywaniem narkotyków i środków psychoaktywnych poprzez działalność profilaktyczną, wychowawczą, edukacyjną, informacyjną.

  2. Stworzenie spójnego systemu przeciwdziałania narkomanii poprzez nawiązanie współpracy różnych instytucji, stowarzyszeń oraz organizacji społecznych między innymi w celu realizacji programów profilaktycznych, konkursów, imprez propagujących zdrowy styl życia wolny od narkotyków i innych używek, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

  3. Zainicjowanie długofalowego procesu podnoszenia wiedzy i kwalifikacji wszystkich grup zawodowych, które z racji wykonywanych obowiązków służbowych podejmują działania z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii poprzez organizację szkoleń, wymianę doświadczeń.

  4. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii pomocy psychospołecznej i prawnej oraz informowanie o miejscach i możliwościach uzyskania różnych form pomocy.

  5. Dokonywanie cyklicznej diagnozy i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej problemów związanych z narkotykami i substancjami psychoaktywnymi, stanem zjawiska narkomanii i jego specyfiki środowiskowej.

III. Adresaci programu:

Społeczność lokalna, w szczególności: dzieci, młodzież – sfera profilaktyki, osoby uzależnione i ich rodziny – sfera terapii.

IV. Zadania i metody ich realizacji

1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem poprzez:

  1. Upowszechnianie informacji wśród społeczności lokalnej dotyczących adresów instytucji i miejsc, gdzie można skorzystać z pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej, uzyskać informacje z zakresu problemów narkotykowych (ulotki, informatory z adresami, telefonami).

  2. Prowadzenie porad dla osób uzależnionych i eksperymentujących z narkotykami oraz prowadzenie działań motywujących do podjęcia terapii i ograniczenia szkód w związku z używaniem narkotyków.

  3. Organizowanie grup terapeutycznych i pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży eksperymentującej i nadużywającej narkotyków. Kierowanie do poradni leczenia odwykowego.


2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii pomocy psychospołecznej i prawnej poprzez:

  1. Pomoc dla rodziców dzieci zażywających narkotyki poprzez:

  • informowanie o formach pomocy dzieciom i młodzieży zażywającym narkotyki,

  • wykrywanie zagrożeń narkotycznych występujących w rodzinie,

  • uświadomienie członkom rodzin zagrożeń wynikających z narkomanii,

  • dokonywanie przez pracowników socjalnych diagnozy sytuacji w rodzinach dotkniętych problemem narkomanii.

  1. Wspomaganie grupy wsparcia i udzielanie pomocy psychospołecznej dla rodziców i dzieci.

  2. Udzielanie pomocy prawnej dla rodzin, w których występują problemy narkomanii.

  3. Funkcjonowanie świetlic środowiskowych (z zajęciami opiekuńczo – wychowawczymi i socjoterapeutycznymi) dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem narkomanii.

  4. Organizowanie i wspieranie organizacji różnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem narkomanii.


3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo wychowawczych poprzez:

  1. Przeprowadzenie badań ankietowych wśród młodzieży szkolnej i sporządzenie diagnozy problemów narkomanii i zażywania narkotyków w gminie.

  2. Realizację programów profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania narkomanii oraz edukacji na temat szkodliwości używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych skierowanych do młodzieży szkolnej oraz zakup materiałów edukacyjnych.

  3. Realizację programów szkoleniowych w zakresie przeciwdziałania narkomani i zagrożeń spowodowanych używaniem narkotyków dla nauczycieli i innych grup zawodowych, a także dla rodziców.

  4. Udział w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach edukacyjnych i informacyjnych oraz seminariach z zakresu przeciwdziałania narkomanii.

  5. Promowanie alternatywnego sposobu życia wolnego od narkotyków poprzez organizowanie imprez, dyskotek, festynów i innych działań o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

  6. Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży szkolnej oraz dofinansowanie zakupu sprzętu sportowego.

  7. Zakup materiałów dydaktycznych, edukacyjnych, promocyjnych, literatury fachowej, kaset szkoleniowych, prenumerata prasy fachowej.

  8. Prowadzenie edukacji publicznej poprzez rozpowszechnienie ulotek, broszur, współpracę z mediami.

  9. Współpracę z Policją i Strażą Miejską w zakresie przeciwdziałania naruszeniom prawa w związku z posiadaniem, handlem, rozpowszechnianiem narkotyków.


4. Wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii poprzez:

  1. Współpracę samorządu lokalnego z instytucjami, organizacjami pozarządowymi w realizacji gminnego programu przeciwdziałania narkomanii i budowanie koalicji.

  2. Organizowanie zespołów interdyscyplinarnych w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii w skład, których wchodzić będą przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych i osoby fizyczne zajmujące się pomocą uzależnionym i ich rodzinom, edukacją i promocją zdrowia.


5. Pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętym ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego obejmować będzie:

Świadczenie pomocy społecznej osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w myśl przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U.z 2004r. Nr 64, 593 z późn. zm. ).


V. Warunki realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006 – 2010.

  1. Realizatorem Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii jest Urząd Miasta i Gminy Września.

  2. W realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii uczestniczy Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrześni, Biuro Profilaktyki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz jednostki organizacyjne gminy, instytucje, stowarzyszenia oraz inne podmioty mogące wykonywać czy wspierać zadania Programu.

  3. Wysokość środków finansowych na realizację zadań określi Rada Miejska w uchwale w sprawie budżetu, środki te pochodzą z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a także dotacji, darowizn i innych wpływów od osób prawnych i fizycznych.

  4. Decyzje dotyczące wydatków przeznaczonych na realizację poszczególnych zadań zawartych w programie, po przedłożeniu opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podejmuje burmistrz poprzez akceptację preliminarza wydatków.

  5. Rada Miejska otrzymuje roczne sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii do końca pierwszego kwartału roku następnego.

  6. Gmina sporządza, na podstawie opracowanej przez Krajowe Biuro ds. Narkomanii ankiety, informację z realizacji działań podejmowanych w danym roku, wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii i przesyła ją do biura, w wyznaczonym terminie.


Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni

Maciej Baranowski

/-/

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Decyzja użytkownika w zakresie plików Cookie na niniejszej stronie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące plików cookie.Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.