UCHWAŁA NR III/14/02
RADY MIEJSKIEJ WE WRZEŚNI
z dnia 20. 12. 2002 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy
usługowo-handlowej we Wrześni dz. nr ewid. 922/4, rejon ul. Daszyńskiego.
Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz.U. Nr 15 poz. 139 z 1999 r. ze zm.) Rada Miejska we Wrześni uchwala co następuje.
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy usługowo-handlowej we Wrześni – działka nr ewid. 922/4 rej. ul. Daszyńskiego, obejmujący ustalenia zawarte w niniejszej uchwale oraz rysunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w skali 1:1000.
ROZDZIAŁ 1
Przepisy ogólne
§ 2
1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy usługowo-handlowej we Wrześni, opracowany jest dla działki nr ewid. 922/4 o powierzchni 0,15 ha.
2. Przedmiotem ustaleń planu są:
1) teren zabudowy usługowo-handlowej oznaczony na rysunku planu symbolem UH,
2) zasady realizowania sieci infrastruktury technicznej.
§ 3
1. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Następujące oznaczenia graficzne są obowiązującymi ustaleniami planu:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania,
2) nieprzekraczalna linia zabudowy,
3) istniejące drzewa,
4) wjazdy na teren.
§ 4
Ilekroć w dalszych ustaleniach niniejszej uchwały jest mowa o:
1. planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 niniejszej uchwały,
2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej we Wrześni,
3. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000 stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,
4. przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na obszarze w obrębie linii rozgraniczających, określone symbolem,
5. przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,
6. przedsięwzięciach mogących znacząco oddziaływać na środowisko – należy przez to rozumieć przedsięwzięcia wymienione w ustawie z dn. 27 kwietnia 2001 r. “Prawo ochrony środowiska” – Dz.U. Nr 62 z dnia 20 czerwca 2001 r.
ROZDZIAŁ 2
Przepisy szczegółowe
§ 5
1. Ustala się teren zabudowy usługowo-handlowej oznaczony na rysunku planu symbolem UH. Podstawowe przeznaczenie terenu stanowią szeroko rozumiane usługi handlu, w tym również gastronomia, drobne rzemiosło bytowe, działalność w zakresie obsługi administracyjnej itp. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się urządzenia infrastruktury technicznej.
2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1 ustala się następujące wymogi z zakresu ochrony środowiska:
1) zakaz przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko określonych w art. 51 ust. 1 pkt 1 – Prawa ochrony środowiska,
2) ewentualna uciążliwość bądź szkodliwość dla środowiska wywoływana przez obiekty usługowe i inne nie może wykraczać poza granice terenu, o którym mowa w ust. 1, i tym samym powodować konieczność ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania.
3. Na terenie, o którym mowa w ust. 1 ustala się następujące zasady zagospodarowania i warunki architektoniczne:
1) Maksymalny udział powierzchni zabudowy nie może być większy niż 65 % powierzchni działki.
2) W zagospodarowaniu należy uwzględnić zachowanie istniejących drzew wrysowanych na rysunku planu. Wprowadzić trawniki i elementy zieleni ozdobnej.
3) Miejsca postojowe dla samochodów i użytkowników usług powinny być zabezpieczone w obrębie terenu UH lub w obrębie sąsiadujących terenów.
4) Forma architektoniczna projektowanych budynków powinna być kształtowana przy zachowaniu następujących zasad:
a) należy zharmonizować bryłę budynku z architekturą obiektów położonych w rejonie lokalizacji,
b) dostosować wysokość zabudowy i sposób rozmieszczenia otworów okiennych do specyficznego położenia działki – możliwość wglądu od strony wiaduktu wzdłuż ulicy Paderewskiego,
c) zastosować dach o nachyleniu min. 20°- 40° stopni kryty dachówką lub materiałem imitującym dachówkę
§ 6
1. Dostępność komunikacyjna terenu jest zapewniona poprzez jeden zjazd (usytuowany po stronie wschodniej działki 922/4) z ulicy głównej, oznaczonej na rysunku planu symbolem KG – ul. Daszyńskiego.
2. Wyznacza się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości min 10 m od krawędzi jezdni ulicy głównej KG (ul. Daszyńskiego).
3. Środki ograniczające negatywny wpływ dróg oznaczonych na rysunku planu symbolami KG i KZ będą realizowane na koszt właściciela terenu.
4. Lokalizacja zabudowy usługowo-handlowej nie może pogarszać warunków bezpieczeństwa użytkowników drogi KG, w przypadku pogorszenia warunków bezpieczeństwa użytkowników drogi oznaczonej symbolem KG zobowiązuje się inwestora do podjęcia własnym staraniem i kosztem dokonania niezbędnych działań mających na celu ich poprawę.
5. Projektowaną zabudowę należy podłączyć do istniejącego wodociągu miejskiego.
6. Dla terenu przeznaczonego pod działalność usługowo-handlową ścieki odprowadzić do kolektora miejskiego. Istnieje możliwość skorygowania lokalizacji kanału KS90 przebiegającego przez działkę w przypadku kolizji z projektowana zabudową. Warunkiem jest zapewnienie przebiegu gwarantującego poprawne działanie.
7. Ścieki opadowe odprowadzić do kanalizacji deszczowej. Istniejący system kanałów deszczowych na terenie działki powinien zostać dostosowany do zmienionych warunków.
8. W zakresie zaopatrzenia w ciepło preferuje się źródła opalania paliwami ekologicznymi.
9. W zakresie gospodarki odpadami ustala się żeby odpady komunalne i komunalno-podobne gromadzić w granicach posesji w sposób umożliwiający zorganizowany wywóz na składowisko odpadów.
10. Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci energetycznej. W przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię, zgodnie z § 5 ust. 5 dopuszcza się możliwość pobudowania trafostacji na terenie działki oznaczonej symbolem UH.
ROZDZIAŁ 3
Przepisy końcowe
§ 7
Ustala się stawkę służącą naliczaniu jednorazowych opłat o jakich mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 20%
§ 8
Traci moc Uchwała Nr V/38/94 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 2.12.1994 r. w sprawie zatwierdzenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Wrześni (Dz.Urz.Woj.Pozn. Nr 12 poz. 240 z dnia 8.12.1994 r.) w części sprzecznej z ustaleniami planu uchwalonymi niniejszą uchwałą.
§ 9
Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.
§ 10
Uchwała w sprawie niniejszego planu zagospodarowania przestrzennego wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni
Maciej Baranowski
/-/
UZASADNIENIE
do Uchwały Rady Miejskiej we Wrześni Nr III/14/02
z dnia 20 grudnia 2002 r.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy usługowo-handlowej w rej. ulicy Daszyńskiego we WRZEŚNI dz. nr ewid. 922/4 opracowany został zgodnie z przepisami:
- Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jedn. tekst Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami),
- Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jedn. tekst Dz.U. z 1999 r. Nr 15 poz. 139 ze zmianami),
- Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 9 marca 1995 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinna odpowiadać prognoza skutków ustaleń planu na środowisko przyrodnicze (Dz.U. Nr 29, poz.150),
- Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 13 grudnia 2001 r. w sprawie dokumentów stosowanych w pracach planistycznych oraz wymaganych przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (Dz.U. Nr 1 z 2002 r.).
Prace nad planem rozpoczęto po podjęciu przez Radę Miejską we Wrześni Uchwały
Nr LVII/380/2002 z dnia 12 lipca 2002 r. określającej przedmiot i zakres jej ustaleń.
W dniach od 25.09.2002 r. do 5.11.2002 r. projekt planu udostępniony był do opinii i uzgodnień przy uwzględnieniu ustaleń art. 18 ust. 2, pkt 3 i 4 oraz art. 22 pkt 1 i 2 powołanej wyżej ustawy, a w dniach od 8.11.2002 r. do 28.11.2002 r. wyłożony był w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni do publicznego wglądu łącznie z prognozą skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze.
W okresie wyłożenia nie zgłoszono do projektu żadnego protestu ani zarzutu.
W dniu 15 grudnia 2002 r. w biuletynie “Wieści z Ratusza” zamieszczono komunikat, a na tablicy ogłoszeń wywieszono Obwieszczenie o terminie sesji Rady Miejskiej we Wrześni, której przedmiotem będzie uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po uchwaleniu planu uchwała zostanie przekazana Wojewodzie Wielkopolskiemu wraz z dokumentacją planistyczną w celu oceny zgodności z prawem, a następnie przesłana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Projektodawca:
Burmistrz MiG Września
Tomasz Kałużny
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ