Protokół
posiedzenia
komisji rewizyjnej
03 kwietnia 2008 r.
Pkt 1
Przewodniczący komisji rewizyjnej radny Bolesław Święciochowski o godz. 16.00 otworzył posiedzenie komisji, powitał radnych oraz zaproszonych gości.
Zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczyło 6 członków komisji rewizyjnej (załącznik nr 1).
Uczestnicy posiedzenia nie będący członkami komisji:
Tadeusz Świątkiewicz, sekretarz Miasta i Gminy Września;
Jolanta Kościańska, skarbnik Miasta i Gminy Września;
Paweł Maciejewski, naczelnik wydziału księgowości;
Jolanta Cypryańska, referent w biurze Rady Miejskiej.
Pkt 2
Przewodniczący komisji radny Bolesław Święciochowski przedstawił porządek obrad posiedzenia komisji (załącznik nr 2), który został przyjęty przez aklamację.
Porządek obrad:
-
Otwarcie posiedzenia.
-
Przyjęcie porządku obrad.
3. Analiza i zaopiniowanie wykonania budżetu Miasta i Gminy Września za rok 2007:
a). sprawdzenie zgodności sprawozdania statystycznego Rb 27S z układem wykonawczym – dochody budżetu,
b). wpływy do budżetu w 2007 roku ze sprzedaży mienia komunalnego,
c). wykonanie dochodów ze strefy płatnego parkowania oraz z opłat pochodzących z zajęcia pasa drogowego,
-
stosowanie ulg ustawowych i gminnych w podatku od nieruchomości.
4. Przyjęcie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu Miasta i Gminy Września.
5. Podjęcie uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium burmistrzowi Miasta i Gminy Września za 2007 rok.
6. Wolne głosy i wnioski.
7. Zakończenie posiedzenia.
Pkt. 3
a).
Przewodniczący komisji radny Bolesław Święciochowski: Sprawdzenie zgodności sprawozdania statystycznego Rb 27S z układem wykonawczym –dochody budżetu.
Radny Szymon Paciorkowski: Podczas poprzedniego spotkania przedstawiono nam całą dokumentację i udzielono wyczerpujących odpowiedzi.
b).
Przewodniczący komisji radny Bolesław Święciochowski: Wpływy do budżetu w 2007 roku ze sprzedaży mienia komunalnego, (załącznik nr. 3).
c),d).
Jolanta Kościańska, skarbnik Miasta i Gminy Września: Przygotowałam decyzje za zajęcie pasa drogowego, o które Państwo prosiliście oraz stosowanie ulg ustawowych i gminnych w podatku od nieruchomości, (załącznik nr 4).
Paweł Maciejewski, naczelnik wydziału księgowości: Decyzja o umorzeniu może być tylko i wyłącznie na wniosek podatnika. Musi on złożyć wniosek do burmistrza i odpowiednio uzasadnić ten wniosek. Czyli mogą to być jakieś sytuacje, czy zdarzenia losowe typu jak, np. jedna z przedstawionych tutaj decyzji, gdzie był pożar. Spaliła się część gospodarstwa w związku z tym podatnik tutaj prosi o umorzenie zaległości podatkowej. W innych sytuacjach, np. choroby, czy bardzo niskie wynagrodzenie, tego typu sytuacje. Do kwoty 2 tys. zł. taką decyzję może podjąć naczelnik wydziału podatkowego natomiast powyżej tej kwoty musi to uzgodnić z burmistrzem.
Tadeusz Świątkiewicz, sekretarz Miasta i Gminy Września: Stosowane są ulgi ustawowe i gminne. Ustawowe na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących dotyczących nie tylko mieszkańców Gminy Września. Ulgi gminne są przede wszystkim na podstawie uchwały Rady Miejskiej, które upoważniają i określają zakres, w jakich przypadkach można tych ulg udzielić mieszkańcom Gminy i w zasadzie dotyczą one podatków tych lokalnych.
Jolanta Kościańska, skarbnik Miasta i Gminy Września: Są tutaj też decyzje nadane przez wojewodę, o nadaniu statusu tego ZPHR-u, czyli zakładu pracy chronionej. W tej decyzji macie Państwo wskazane, że ten zakład spełnia wymogi ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jest to równoznaczne z nadaniem tego statusu. Jest tu też decyzja, gdzie przedsiębiorstwo było przekształcane w spółkę, ponieważ osiągnęło jakiś pułap obrotów i musiało zostać przekształcone, w związku z tym wojewoda jakby wydał na bazie starej nową decyzję.
Radny Andrzej Rzeźnik: Ulga dotycząca zakładów pracy chronionej jest Gminie wracana?
Jolanta Kościańska, skarbnik: Tak, jest zwracana w 100%
Paweł Maciejewski,naczelnik wydziału księgowości: Nie ma tu ryzyka nieściągalności i te decyzje są wydawane na czas nieokreślony.
Jolanta Kościańska, skarbnik Miasta i Gminy Września: Mamy tu taką sytuację, kiedy wojewoda nie przysłał nam decyzji na czas, a przedsiębiorca jak gdyby nie poinformował. W związku z tym musieliśmy część pieniędzy, jak gdyby oddać do funduszu, ponieważ nie był już zakładem pracy chronionej, nie miał już tego statusu, musiał normalnie płacić.
Radny Andrzej Rzeźnik: Jednak on to wyrównał, tak?
Jolanta Kościańska, skarbnik Miasta i Gminy Września: Przedsiębiorca tego nie zgłosił, musieliśmy dokonać zwrotu do funduszu a w stosunku do niego zostało wszczęte postępowanie.
Głosowanie nad opinią o wykonaniu budżetu Miasta i Gminy Września za 2007 r., oraz uchwałą w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium burmistrzowi Miasta i Gminy Września za 2007 rok.
za- 6 osób
przeciw- 0 osób
wstrzymujących się- 0 osób
Komisja rewizyjna przyjęła opinię o wykonaniu budżetu Miasta i Gminy Września za 2007 r.(załącznik nr 4).
Komisja rewizyjna podjęła uchwałę w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium burmistrzowi Miasta i Gminy Września za 2007 rok., (załącznik nr 5 ).
Pkt 4,5
Wobec wyczerpania porządku obrad przewodniczący komisji rewizyjnej radny Bolesław Święciochowski o godz. 17.00 zamknął posiedzenie komisji.
Protokół zawiera 4 ponumerowane strony.
Wszystkie załączniki znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy Września.
Przewodniczący Komisji
radny Bolesław Święciochowski
radny Michał Jaśniewicz
radny Andrzej Rzeźnik
radny Mirosław Chudy
radny Artur Mokracki
radny Szymon Paciorkowski
Protokolant
Jolanta Cypryańska
/-/
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ